Karolina Łachmacka

Jean Hagen

Jean Hagen
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Urodziła się w Chicago, 3.08.1923 roku, ale w wieku 12 lat przeprowadziła się z rodziną do Elkhart w Indianie, gdzie ukończyła szkołę średnią. Studiowała aktorstwo i pracowała jako bileterka w teatrze, zanim zadebiutowała rolą femme fatale w filmie George’a Cukora „Żebro Adama” (1949).

Rolę w „Asfaltowej dżungli” miała już główną, i zapewniła jej ona świetne recenzje. Jednak najbardziej pamiętną i godną Oscara, choć go nie dostała, była jej rola Liny Lamont, głupiego, pustego beztalencia o tragicznym głosie i dykcji, które przepada jako aktorka z nadejściem kina dźwiękowego w „Deszczowej piosence” (1952). Niewielu wie, że w rzeczywistości Jean dysponowała wspaniałym głosem.

Niestety, MGM nie umiało wykorzystać sukcesu zdolnej i pięknej aktorki i Jean trafiła do telewizji. Rola w serialu „Make Room For Daddy” zapewniła jej trzy nominacje do Emmy. Po trzecim sezonie opuściła obsadę serialu, niezadowolona z udziału w nim.

Do końca życia Jean Hagen grała niestety role drugoplanowe, jak np. przyjaciółkę Bette Davis w „Kto leży w moim grobie?” (1964). Lata 60. przyniosły jej także kłopoty zdrowotne – wiele miesięcy spędziła w szpitalu lub na rehabilitacji. Niestety, zmarła w wyniku raka krtani. Miała 54 lata.

(Visited 41 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>