Karolina Łachmacka

Janice Rule

Janice Rule
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Niezaprzeczalnie jedna z najpiękniejszych amerykańskich aktorek. Występowała na scenie i ekranie, choć jej talent nigdy nie został w pełni doceniony. W późniejszym czasie Janice Rule została psychoanalitykiem.

Urodzona 15 sierpnia 1931 roku w Norwood w stanie Ohio Mary Janice Rule rozpoczynała swoją przygodę ze sztuką ucząc się baletu. Jako nastolatka tańczyła w klubach nocnych Chicago. Szybko wpadła w oko producentom hollywoodzkim. Debiutowała w filmie „Goodbye, My Fancy” (1951), komedii Vincenta Shermana z Joan Crawford i Robertem Young. 8 stycznia 1951 roku jej twarz ozdobiła okładkę prestiżowego magazynu „Life”. Opisano ją jako wschodzącą gwiazdę kina.

Inne filmy Janice to „Starlift” (1951), „Czarna magia na Manhattanie” (1958), czy drugoplanową rolę Roxanne w „Podziemnych” (1960) z Leslie Caron i George’em Peppardem. Mimo sukcesów większość swojego czasu poświęcała telewizji. Zagrała w serialu Roberta Montgomery, „Playhouse 90″, „Strefie mroku”.

Co warte odnotowania, to Janice Rule zagrała rolę Madge Owens w oryginalnej, pierwszej produkcji „Pikniku” na scenie Broadwayu. Debiutował tam wówczas 28-letni Paul Newman. Niestety, w filmowej obsadzie zabrakło dla niej miejsca. Na Broadwayu wystąpiła też w „The Flowering Peach” ”The Happiest Girl in the World”, czy ”Night Circus”, podczas prac nad którym poznała swojego trzeciego i ostatniego męża, Bena Gazzarę. Pobrali się w 1961 roku. Rozwiedli się 18 lat później. Mają córkę Elizabeth. Z poprzedniego małżeństwa ma córkę Kate Thorn.

W latach 60. zainteresowała się psychoanalizą. Po studiach zajęła się tym fachowo, pracując w Nowym Jorku i Los Angeles, a także, okazjonalnie występując jako aktorka.

Aktorka zmarła na 17 października 2003 roku w swoim domu na Manhattanie z powodu krwotoku mózgowego.

(Visited 46 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>