Karolina Łachmacka

Janet Leigh

Janet Leigh
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Piękna, utalentowana i inteligentna. Urodziła się 6.17.1927 roku. Była jedynym dzieckiem Helen Lity i Fredericka Roberta Morrisonów. Jej rodzice pracowali w resorcie narciarskim. Traf chciał, że na wypoczynek przybyła tam gwiazda MGM lat 20. i 30., Norma Shearer, która na biurku pana Morrisona wypatrzyła fotografię jego córki – ślicznej Jeanette. Norma skontaktowała się z Lew Wassermannem, specem od wyszukiwania talentów. Wassermann z miejsca zaproponował jej kontrakt. W tym czasie dziewczyna studiowała psychologię i muzykę na University of the Pacific, jednak po ofercie złożonej przez wytwórnię długo się nie zastanawiała i pojechała do Hollywood.

Przez całe lata 50. już jako Janet Leigh grała dość proste, podobne do siebie role. Z Eleanor Parker walczyła o serce Stewarta Grangera w zrealizowanym w kolorze filmieScaramouche (1952). Rozkochała w sobie Jimmy’ego Stewarta w westernie „Naga Ostroga” rok później. Sprawdziła się też w musicalowej wersji „Mojej siostry Eileen” z 1955 roku. Jej potencjał dostrzegł Alfred Hitchcock, powierzając jej rolę Marion Crane w Psychozie, dziś uznawanej za jeden z najwybitniejszych filmów w dziejach kinematografii. Choć po kilkudziesięciu minutach filmu Marion zostaje zamordowana przez Normana Batesa (Anthony Perkins) w legendarnej, mrożącej krew w żyłach prysznicowej scenie, Janet stworzyła tam świetną kreację, docenioną Złotym Globem i nominacją do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

W latach 60. Janet systematycznie zmniejszała częstotliwość swojej pracy na ekranie. W 1980 roku wystąpiła w filmie „Mgła”, gdzie zagrała razem z jedną ze swoich córek, Jamie Lee Curtis.

Pierwsze małżeństwo Janet Leigh zawarła w wieku niespełna 15 lat, które zresztą później zostało anulowane. Z poślubionym w wieku lat 19 Stanley’em Reamesem Janet była 2 lata. Trzecim mężem aktorki został kolega po fachu, przystojny Tony Curtis („Pół żartem, pół serio”, 1959). Janet urodziła mu dwie córki, bliźniaczki Kelly i wyżej wspomnianą Jamie Lee, dziś gwiazdę współczesnego kina. Na planie filmu „Taras Bulba” 37-letni Curtis poznał 17-letnią modelkę Christine Kaufmann, dla której porzucił żonę i dzieci. Janet uzyskała rozwód i tego samego roku poślubiła niezwiązanego z show businessem Roberta Brandta, z którym tworzyła szczęśliwy związek przez 42 lata.

W maju 2004 roku Janet Leigh otrzymała specjalny tytuł doktorski na University of the Pacific, którego kiedyś nie ukończyła. Wygłosiła piękną mowę. Było to jedno z jej ostatnich publicznych wystąpień. Aktorka miała słabe serce, do tego cierpiała na układowe zapalenie naczyń, a w jej prawą rękę wdała się gangrena. Do końca byli przy niej ukochani mąż i córki. Janet zmarła 3 października 2004 roku w wieku 77 lat.

(Visited 55 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>