Karolina Łachmacka

Jane Russell

Jane Russell
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka i seksbomba. Odkrycie Howarda Hughesa i właścicielka przedmiotu jego wielkiej obsesji – obfitego biustu.

Jest jedyną córką Roya Williama Russella i Geraldine Jacobi. Ma czterech młodszych braci. Jej rodzice urodzili się w Północnej Dakocie, troje z czterech dziadków w Kanadzie, a jedna babcia w Niemczech. Jej rodzice pobrali się w 1917 roku. Jej ojciec był pierwszym podpułkownikiem w amerykańskiej armii, matka zaś byłą aktorką, grającą w podróżnych trupach teatralnych. Jane Russell urodziła się 21.06.1921 roku.

Matka zachęciła ją do pobierania lekcji gry na fortepianie. Dodatkowo Jane interesowała się teatrem, dlatego występowała w licealnym kółku teatralnym. Chciała zostać projektantką mody, ale po śmierci ojca w wieku zaledwie 46 lat zdecydowała, że po ukończeniu szkoły będzie pracowała jako recepcjonistka. Dodatkowo zajmowała się modelingiem, co pomagało jej dorobić. Matka jednak nalegała, by Jane nie rezygnowała z marzeń i to za jej namową dziewczyna studiowała aktorstwo pod okiem Maxa Reinhardta, a także rosyjskiej aktorki Marii Ouspenskaya.

 W 1940 roku milioner i producent Howard Hughes podpisał z nią siedmioletni kontrakt. Hughes ze swojej strony podpisał kontrakt raczej z biustem Jane, na punkcie którego miał obsesję. Z myślą o ekspozycji tego atutu Jane stworzył film „Banita”. Choć gotowy już w 1941, ukazał się dwa lata później, i to w ograniczonej dystrybucji, gdyż cenzorzy uznali go za nie do przyjęcia. Sam film byłby pewnie zapomniany, gdyby nie właśnie legendarna kwestia cenzury i biust Jane Russell. Dialogi i cały scenariusz są jednym wielkim banałem i kompletnym nieporozumieniem, jak zresztą niemal każdy film Hughesa.

Ostatecznie film miał premierę w 1946 roku. Jane Russell stała się w tym czasie jedną z najpopularniejszych ‚pin up girls’.

Przez kontrakt podpisany z Hughesem talent Jane marnował się. Hughes dawał jej role rzadko, bo nie miał pomysłów na filmy. Interesowało go realizowanie co jakiś czas swoich wizji erotycznych, a nie kręcenie filmów.

Pierwszym aktorskim i kasowym jednocześnie sukcesem Jane Russell była rola Dorothy Shaw w Mężczyźni wolą blondynki (1953). Wielu twierdzi, że błyskotliwa kreacja komediowa Jane przyćmiła rozkwitającą gwiazdę Marilyn Monroe.

Dwukrotnie wystąpiła u boku Roberta Mitchuma. Pierwszy raz w „Jego typ kobiety” (1951) i rok później w „Makao”. Zagrała też z Frankiem Sinatrą i Groucho Marx’em w „Double Dynamite” oraz z Clarkiem Gable’em i Robertem Ryanem w „Dwóch z Teksasu”. W 1954 zagrała w filmie RKO, pod pieczą Hughesa, w filmie „Francuska linia”. Hughes nalegał, by zagrała w bikini – jak na tamte czasy, nie był to zbyt dobry kostium filmowy. Jane udało się do tej konkretnej sceny wynegocjować bardziej odpowiedni strój jednoczęściowy. Wspominała, że kiedy mierzyła bikini, zobaczyła swoją przerażoną ekipę filmową i „czuła się naga”.

Jane i jej pierwszy mąż założyli firmę producencką. Spod ich skrzydeł wyszły takie filmy, jak m.in. „Gentlemen Marry Brunettes” (1955), w którym to wystąpiła Jeanne Crain.

Jane nie zrobiła wielu filmów. W późniejszych latach wykonywała solowe numery w klubach.

Miała trzech mężów. Z pierwszym się rozwiodła. Dwukrotnie została wdową. Adoptowała troje dzieci. Nie mogła urodzić dziecka, ponieważ, jak przyznała w autobiografii, w wieku 19 lat zaszła w ciążę i poddała się aborcji, którą wykonano tak szkodliwie, że uniemożliwiło to jej ponowne zajście w ciążę. Od tej pory jest zdecydowaną przeciwniczką aborcji, działa aktywnie na rzecz ochrony życia poczętego.

W swojej autobiografii Jane napisała, że dwukrotnie usiłowano ją zgwałcić. Jej pierwsze małżeństwo pełne było przemocy i wzajemnych zdrad. Ponadto jako nastolatka uzależniła się od alkoholu. Wyznała, że wiara w Boga pomogła pokonać te trudności i znaleźć szczęście w życiu.

Aktorka zmarła 28 lutego 2011 roku w Santa Monica z powodu niewydolności oddechowej.

(Visited 56 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>