Karolina Łachmacka

Jane Powell

Jane Powell
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, urodzona 1.04.1929 roku, znana przede wszystkim z musicali wytwórni MGM z lat 40. i 50. ubiegłego wieku. Zanim trafiła do filmu, śpiewała w radiu i występowała w teatrze. Na ekranie zadebiutowała w „Song of the Open Road” w wieku 15 lat.

Jej pierwszy musical dla MGM to „Holiday in Mexico” (1946). Publiczność od razu zwróciła na nią uwagę, co zaowocowało kolejnymi rolami, jak „Randka z Judy” (1948) czy „Nancy Goes To Rio” (1950). Na planie tego pierwszego zaprzyjaźniła się z o 3 lata młodszą Elizabeth Taylor i była jej druhną podczas ceremonii zawarcia pierwszego małżeństwa koleżanki, z Conradem Hiltonem.

Prawdziwą szansę dostała wraz z rolą w „Królewskim weselu” (1951), gdzie mogła śpiewać i tańczyć z Fredem Astaire’em (wcześniej rolę miała zagrać June Allyson, ale z powodu ciąży musiała zrezygnować; rolę miała też przejąć po koleżance Judy Garland, ale i ona nie zagrała w filmie). Najlepiej znana jest z filmu „Siedem narzeczonych dla siedmiu braci” (1954), gdzie miała szansę zagrać nieco dojrzalszą postać. Inne filmy Jane to m.in. „Rich, Young and Pretty” (1951), „Small Town Girl” (1953) czy remake filmu z Judy Garland z 1944 roku, ‚Spotkajmy się w St. Louis” (1959).

Pod koniec lat 50. publiczność przestała interesować się musicalami i Jane musiała poszukać sobie innego zajęcia. Pojawiała się w telewizji i radiu, wróciła do teatru, gdzie grała m.in. w „Dźwięku muzyki” czy „Oklahoma!”.

Obecnie aktorka mieszka ze swoim piątym mężem, który w dzieciństwie był aktorem. Z dwóch pierwszych małżeństw ma pięcioro dzieci.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>