Karolina Łachmacka

Jane Greer

Jane Greer
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, gwiazda kina lat 40. i 50. Najprawdopodobniej najlepiej znana jest z roli femme fatale Kathie Moffat w film noir „Człowiek z przeszłością” (1947) z Robertem Mitchumem w reżyserii Jacquesa Tourneura.

Urodziła się jako Bettejane Greer 9.09.1924 roku w stolicy Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jako śliczne i słodkie dziecko wygrywała konkursy piękności. Jako podlotek została profesjonalną modelką. Gdy trochę podrosła, rozpoczęła pracę wokalistki, dysponując ciekawym kontraltem. W wieku 15 lat przeszła nieszczęśliwy atak paraliżu, na wskutek którego jej twarz została częściowo sparaliżowana. Aktorka wyznała, że dzięki ćwiczeniom z twarzą, które miały jej pomóc odzyskać sprawność mimiczną, nauczyła się pokazywać niektóre emocje.

8 czerwca 1942 roku jej twarz zdobiła okładkę magazynu „Life”. Zobaczył ją Howard Hughes i sprowadził do Hollywood. Hughes miał na jej punkcie obsesję i Jane Greer została nie tylko aktorką w jego wytwórni, ale też kochanką i wręcz niewolnicą. Poznanego podczas pracy w radiu Rudy’ego Vallee poślubiła, ale Hughes zniszczył to małżeństwo i w efekcie Jane wróciła do niego i pod jego producenckie skrzydła. Jej drugim mąż był prawnikiem i biznesmenem, z którym miała troje dzieci. Jej syn jest producentem filmowym.

Inne filmy Jane Greer to „Dick Tracy” (1945), „Więzień Zendy” (1952), „Człowiek o tysiącu twarzy” (1957), „Przeciw wszystkim” (1984). Jej przedostatnia rola to epizod w niezapomnianym serialu Davida Lyncha Miasteczko Twin Peaks” (1991). Z ekranem pożegnała się w 1996 roku.

Jane Greer zmarła w wieku 76 lat na raka. Jest pochowana na cmentarzu w Los Angeles.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>