Karolina Łachmacka

Jane Fonda

Jane Fonda
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, której przedstawiać chyba nie trzeba. Dwukrotna laureatka nagrody Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki w roli głównej. Córka wielkiego aktora Henry’ego Fondy. Siostra Petera Fondy i ciotka Bridget Fondy. Uchodzi za symbol i ikonę piękna. Jest znana nie tylko dzięki talentowi i przynależności do znanego aktorskiego klanu, ale też urody, działalności politycznej i pisarskiej, a także biznesowej (m.in. w latach 1982-1995 wyprodukowała własne kasety wideo z ćwiczeniami fitness, których stała się najsławniejszą promotorką).

Jest córką Henry’ego Fondy z małżeństwa z Frances Ford Seymour. Urodziła się 21.12.1937 roku. Otrzymała swoje imię (w tym Lady, które nie jest tytułem, a rzeczywistym imieniem aktorki) na cześć Jane Seymour, trzeciej żony Henryka VIII, króla Anglii, z którą Frances była w dalekiej linii spokrewniona. Z narodzinami aktorki wiąże się pewna zabawna historia. W czasie przyjścia na świat Jane, jej ojciec pracował nad sławnym filmem Williama Wylera „Jezebel”, za który Bette Davis dostała Oscara. Podczas trwania zdjęć Henry otrzymał wiadomość, że Frances zaczęła rodzić. W tej wyjątkowej sytuacji pozwolono mu opuścić plan, by poleciał do żony do Nowego Jorku. Na ten czas zaplanowano kręcenie kluczowej sceny rozmowy między Julie (Davis) i Prestonem (postać grana przez Fondę). Nakręcono więc sceny ukazujące mówiącą do ukochanego Julie, co wymagało od Bette wyobrażenia sobie, że stoi przed nią Henry. Po latach, kiedy Bette spotkała Jane, powiedziała jej w żartach: „To przez ciebie musiałam gadać do kogoś innego!„. Co ciekawe, Bette i Fonda, który do końca życia był kobieciarzem, mieli romans na planie „Piętna przeszłości” (1937) w reżyserii Edmunda Gouldinga, jednak związek ten zakończył się.

Małżeństwo Henry’ego i Frances miało bardzo turbulentny przebieg. Frances leczyła się psychiatrycznie, a kiedy Jane miała 12 lat popełniła samobójstwo. Kolejną żoną Henry’ego została Susan Blanchard, jednak mimo dość pozytywnych stosunków z pasierbami, małżeństwo z aktorem rozpadło się.

Karierę w show biznesie Jane rozpoczęła jako nastolatka pracą modelki; jej twarz dwukrotnie widniała na okładce „Vogue”. Aktorstwem zainteresowała się na początku lat 50. i wówczas zadebiutowała wraz ze swoim ojcem w przedstawieniu „Dziewczyna z prowincji”, dochód z którego został przekazany na cele charytatywne. W 1958 roku ojciec przedstawił ją Lee Strasbergowi i Jane została uczennicą jego Actors Studio.

Swoją karierę filmową starannie budowała w latach 60. Jane zadebiutowała w „Tall Story” (1960). Za rolę w „Walk on the Wild Side” Jane zgarnęła Złoty Glob dla najbardziej obiecującej debiutantki. Po roli w „Niedzieli w Nowym Jorku” (1963) okrzyknięto ją jednym z największych młodych talentów. Wielkim sukcesem okazała się rola w „Kasi Balou” (1965). Rok później na planie „Obławy” spotkała Roberta Redforda i Marlona Brando. Z Redfordem spotkała się też w 1967 roku podczas pracy nas „Boso w parku”, gdzie grał też Charles Boyer. Rola w „Barbarelli” (1968) uplasowała ją na pozycji seksbomby. W 1969 zagrała w „Czyż nie dobija się koni?” i otrzymała za tę rolę pierwszą w karierze nominację do Oscara.

W 1971 roku Jane zagrała prostytutkę Bree Daniel w „Klute” u boku Donalda Sutherlanda i otrzymała pierwszego Oscara. Drugą statuetkę dostała za „Powrót do domu” (1978). Jednak początek tej dekady nie był dla Fondy najlepszy. Aktorka otwarcie wypowiadała się przeciwko wojnie w Wietnamie. To spowodowało brak oszałamiających ofert, jakie zazwyczaj siłą rzeczy napływają po zdobyciu nagrody Akademii.

Jane Fonda bardzo chciała zagrać ze swoim ojcem. Udało jej się w „Nad złotym stawem” (1981). Zagrała rolę drugoplanową i otrzymała nominację do Oscara, a jej ojciec, jak i Katharine Hepburn, wygrali w głównych kategorii aktorskich. Jane odebrała w jego imieniu nagrodę, gdyż Fonda był już wówczas umierający. Za rolę w „Starym Gringo” dla odmiany otrzymała nominację do Złotej Maliny.

W kwietniu 1991 roku Jane ogłosiła, że kończy karierę filmową. Zdecydowała się jednak powrócić w dość marnej komedii romantycznej „Sposób na teściową”. W 2007 roku wystąpiła w „Twardej sztuce” z Felicity Huffman oraz Lindsay Lohan.

Aktorka w 2005 roku wydała autobiografię „My Life So Far”.

Jane Fonda w latach 1965-1973 była żoną Rogera Vadima, któremu urodziła córkę, Vanessę (imię córce nadała na cześć Vanessy Redgrave, z którą później grała w „Julii”). W swojej autobiografii wyznała, że z inicjatywy Vadima uczestniczyła w seksualnych trójkątach. Z drugim mężem ma syna, Troya Garity. Trzeciego, potentata telewizyjnego Teda Turnera, poślubiła w 1991 roku. Rozwiedli się 10 lat później.

(Visited 53 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>