Karolina Łachmacka

Jane Darwell

Jane Darwell
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka charakterystyczna, występująca w teatrze, filmie, a także telewizji. Laureatka Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę Ma Joad w „Gronach gniewu” (1940) w reżyserii Johna Forda.

Urodziła się jako Mary Woodward w Palmyrze w stanie Missouri, 15.10.1879 roku, i w dzieciństwie marzyła o karierze cyrkówki, ale sprzeciwił się temu jej ojciec, więc zdecydowała się na zawód aktorki. Zaczynała od ról w przedstawieniach teatralnych w Chicago, a na ekranie debiutowała w 1913 roku. W ciągu kolejnych dwóch lat zagrała w niemal 20 filmach, po czym wróciła na scenę. Na ekrany powróciła w 1930 roku w filmie „Tom Sawyer”. W ten sposób zaczęła się jej owocna kariera aktorki charakterystycznej. Nie była pięknością, do tego miała sporą nadwagę, dlatego zazwyczaj grywała role matek głównych bohaterów. Zagrała w aż sześciu filmach z Shirley Temple, grając gospodynie domowe albo babcie.

Dla wielu pozostanie niezapomniana w drugoplanowej roli szanownej matrony Dolly Merriwether w ekranizacji „Przeminęło z wiatrem” (1939). Po naleganiach Henry’ego Fondy aktorkę obsadzono w jego najnowszych filmie, „Grona gniewu” (1940). Rola Ma Joad przyniosła jej Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W jej przypadku nagroda Akademii nie okazała się przełomem w karierze. Jane często grała role w filmach klasy B. Mimo to w 1944 roku zagrała z powodzeniem na scenie w „Suds in Your Eye”. W sumie aktorka wystąpiła w ponad 170 filmach. Swoją ostatnią rolę karmicielki gołębi w „Mary Poppins” (1964) otrzymała po naleganiach samego Walta Disneya. Aktorka zmarła w wieku 87 lat na atak serca w Woodland Hills.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>