Karolina Łachmacka

Jane Birkin

Jane Birkin
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Jeśli nawet ta twarz i nazwisko wydają Wam się obce, większość z Was zapewne zna piosenkę „Je t’aime… moi non plus” sprzed lat. Długonoga Brytyjka, która po francusku namiętnie szepce kochankowi (w tej roli jej mąż Serge Gainsbourg) te słowa to właśnie Jane Birkin, aktorka, modelka i piosenkarka, laureatka trzech nominacji do Cezara, a także okazjonalnie reżyserka.

Jane Birkin jest córką bohaterskiego szpiega z czasów II wojny światowej, Davida Birkina, oraz aktorki Judy Campbell, która w młodości grywała w musicalach samego Noela Cowarda. Brat Jane, Andrew, jest scenarzystą i reżyserem, zaś jej matka spokrewniona była z Fredą Dudley Ward, kochanką księcia Walii, Edwarda VIII. Urodziła się 14.12.1946 roku.

Młodość Jane przypadła na lata swingującego Londynu. Jako aktorka debiutowała w 1965 roku, jednak pierwszą znaczną rolę powierzono jej rok później. Jane wystąpiła jako jedna z dziewcząt, które desperacko pragnie zostać sfotografowaną przez wziętego fotografa i uwodziciela zarazem (w tej roli nieżyjący już David Hemmings) w „Powiększeniu” (1966) Michelangelo Antonioniego. Zaledwie 19-letnia Jane wzięła udział w dość śmiałych scenach, które poruszyły międzynarodową obyczajowość.

W 1968 roku Jane ubiegała się o rolę główną w filmie „Slogan”. W tym celu wyjechała do Francji. Nie znała francuskiego, ale dostała rolę. Na planie poznała Serge’a Gainsbourga, z którym rozpoczęła współpracę głównie na płaszczyźnie muzycznej. Niebawem zostali też parą prywatnie (Jane rozwiodła się z pierwszym mężem, któremu mając 20 lat urodziła córkę Kate. Piosenka Birkin i Gainsbourga została uznana za szerzącą zgorszenie i niemoralność. W 1968 poślubiła Gainsbourga, a w 1971 na świat przyszła ich córka Charlotte. W tym czasie miała przerwę w swoich występach na ekranie. W 1973 zagrała kochankę Brigitte Bardot w „Gdyby Don Juan był kobietą” (1973), a 3 lata później na ekranie zagościła w debiutanckim filmie męża noszącym ten sam tytuł, co piosenka wykonywana przez nich kilka lat wcześniej. Rola Johnny w tym filmie przyniosła jej pierwszą w karierze nominację do Cezara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. W 1978 pojawiła się w „Śmierci na Nilu”, adaptacji kryminału Agathy Christie w gwiazdorskiej obsadzie. Dwa lata później rozwiodła się z Gainsbourgiem.

W ciągu kolejnych lat Jane udało się zrobić karierę piosenkarki. W 1992 roku uznano ją nawet piosenkarką roku w ważnym francuskim konkursie muzycznym. Nawiązała współpracę z reżyserem Jacques Doillon, a w 1982 urodziła jego córkę, dziś aktorkę Lou Doillon (zresztą bardzo fizycznie podobną do matki). Zasmakowała występów na żywo, w teatrze i na koncertach.

Jane przez ostatnie lata udziela się charytatywnie. Odwiedzała kraje trzeciego świata, wspomagała organizacje na rzecz ofiar AIDS. Jako piosenkarka często współpracowała z cenionymi artystami.

(Visited 35 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>