Karolina Łachmacka

Jan Sterling

Jan Sterling
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, laureatka nominacji do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w „Nocy nad Pacyfikiem” (1954). Urodziła się w dobrze sytuowanej rodzinie, 3.04.1921 roku, a edukację pobierała w najlepszych szkołach. Potem, po rozwodzie rodziców i ponownym małżeństwie jej matki, wraz z rodziną przeniosła się do Europy. Tam uczyli ją najlepsi pedagodzy Paryża i Londynu.

W wieku 15 lat mówiła już z prawdziwie brytyjskim akcentem i została jedną z uczennic dramatycznej szkoły Fay Compton. Po jej ukończeniu już w wieku 17 lat wróciła do rodzimego Nowego Jorku, gdzie na Broadwayu zagrała rolę młodej brytyjskiej damy. Na ekranie debiutowała pod pseudonimem Jane Darian w filmie „Tycoon” (1947). Pierwszą bardziej znaczącą rolę zagrała w filmie „Johnny Belinda” (1948), jednak jego niekwestionowaną gwiazdą była Jane Wyman, która za tytułową rolę otrzymała Oscara.

W latach 50. aktorka dzieliła czas między film i telewizję. Przylgnął do niej wizerunek „złej dziewczyny”, który uwieczniła w filmach Uwięziona” (1950), czy „Female On The Beach” (1955). W 1954 zagrała w filmie „Noc nad Pacyfikiem” (1954), zdobywając nominację do Oscara oraz Złoty Glob. W tym samym czasie, mimo ciąży, wyjechała do Anglii, by zagrać Julię w pierwszej ekranizacji „Roku 1984″ u boku Edmonda O’Briena.

Aktorka dwukrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Pierwszym mężem Jan był aktor, pasierb Gladys Cooper, John „Jack” Merivale (Merivale był ostatnim partnerem życiowym Vivien Leigh; był z nią aż do jej śmierci w 1967). Drugim mężem aktorki był Paul Douglas, z którym miała jedynego syna Adamsa.

W ostatnich latach życia cierpiała na cukrzycę, dokuczało jej też złamane biodro. Załamała ją też przedwczesna śmierć jej syna (w 2003 roku). Jan zmarła w Los Angeles w wieku 82 lat.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>