Karolina Łachmacka

Jacqueline Logan

Jacqueline Logan
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, gwiazda filmów niemych. Urodziła się 30.11.1901 roku. Znana jest także z tego, że była obecna na jachcie potentata prasowego Williama Randolpha Hearsta w czasie, kiedy Thomas Ince, znany pionier westernu, zmarł w tajemniczych okolicznościach. Oficjalnie mówiło się, że Ince zmarł na atak serca. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że został przez omyłkę zastrzelony przez Hearsta, który kłócił się z obecnym tam także Charlesem Chaplinem o swoją kochankę, Marion Davies, która miała sypiać z Chaplinem za plecami Hearsta. W tym czasie miała podpisany kontrakt z Ince’em.

Ze względów zdrowotnych, Jacqueline podróżowała swego czasu do Colorado Springs. Tam uczęszczała na kurs dziennikarstwa. Potem pojechała do Chicago, gdzie dostała pracę tancerki w tamtejszym teatrze. Jej rodzina myślała, że Jacqueline jest tam w odwiedzinach u rodziny. Kiedy dowiedzieli się prawdy, natychmiast zabrali ją do domu.

Jacqueline opuściła dom podążając do Nowego Jorku, znów okłamując bliskich co do swoich intencji. Udało jej się dostać rólkę na Broadwayu, gdzie zauważył ją sam Florenz Ziegfeld.

Niebawem Jacqueline otrzymała szansę na zdjęcia próbne, które przeszła z wówczas nieznanym aktorem, Benem Lyonem. Lyon, mąż aktorki Bebe Daniels, niebawem został gwiazdorem kina. Zatrudniono ją w Associated Producers, gdzie zagrała z młodziutką 13-latką Jane Peters, która parę lat później jako Carole Lombard podbiła serca widzów i krytyki. Wśród jej partnerów filmowych byli tacy gwiazdorzy, jak William Powell, Lionel Barrymore, czy John Barrymore. W 1927 roku na ekrany kin wszedł monumentalny obraz Cecila B. DeMille’a „Król królów”, gdzie zagrała pożądaną przez wiele gwiazd główną rolę kobiecą. Wraz z nadejściem ery kina dźwiękowego, nagrała swoje kwestie, które towarzyszą dźwiękowej wersji filmu. Mimo to nie udało jej się z sukcesem przejść w nowe, dźwiękowe medium. Udało jej się zagrać w kilku pierwszych dźwiękowych filmach Columbii.

Po rozczarowaniu kinem Jacqueline wyruszyła do Wielkiej Brytanii, by na londyńskiej scenie grać w teatrze. Zagrała tam też w filmie „Middle Watch”. British International zaproponowało jej współpracę, ale nie w roli aktorki, a scenarzystki i reżyserki. W obu rolach odniosła sukces. Kiedy wróciła do Hollywood, chciała pracować w ojczyźnie, ale amerykańska „fabryka snów” nie była zainteresowana reżyserem w spódnicy, choćby najgenialniejszym.

W 1934 przeszła na filmową emeryturę, tuż po zmianie stanu cywilnego. Niemniej można ją było od czasu do czasu podziwiać na Broadwayu.

Po rozwodzie w 1947 roku zamieszkała w hrabstwie Westchester w stanie Nowy Jork. Zimy spędzała na Florydzie z przyjaciółkami, innymi byłymi gwiazdami: Dorothy Dalton i Lilą Lee. Przez lata miała też psa z hodowli Liny Basquette. Była aktywa politycznie, miała poglądy prawicowe. Zmarła 4 kwietnia 1983 roku w Melbourne w stanie Floryda.

(Visited 37 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>