Karolina Łachmacka

Jacqueline Bisset

Jacqueline Bisset
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Brytyjska aktorka, jedna z najpiękniejszych artystek swego pokolenia. Do tego utalentowana, laureatka czterech nominacji do Złotego Globu i nominacji do Emmy oraz Satelity i Cezara.

Winnifred Jacqueline Fraser-Bisset to jej prawdziwe nazwisko. Urodziła się 13 września 1944 roku w Webridge w hrabstwie Surrey w Anglii. Na pierwszy rzut oka wielu bierze aktorkę za Francuzkę. Faktem jest, że matka Jacqueline była tej narodowości, ale sama aktorka wychowała się i urodziła na Wyspach Brytyjskich. Musiała szybko wydorośleć, bo jej matka poważnie zachorowała, a ojciec, zamiast wesprzeć i swoją żonę, i córkę, opuścił je. Dlatego Jacqueline została modelką. To pozwoliło jej zarobić na utrzymanie. Szybko zainteresowała się aktorstwem, a modeling zapewnił jej także możliwość opłacenia lekcji aktorstwa.

Debiutowała na ekranie „Sposobem na kobiety” (1965). W 1967 wcieliła się w dziewczynę Bonda, Miss Googtights, w „Casino Royale”. Uwagę na siebie zwróciła dzięki roli w filmie Dwoje na drodze” (1967) z Audrey Hepburn. Rok później przejęła rolę Normy MacIver w „Detektywie” (1968) po Mii Farrow. Zapamiętamy ją jako dziewczynę Steve’a McQueena w filmie „Bullitt” (1968), a także jako ciężarną stewardessę, która policzkuje Helen Hayes (nagrodzoną za tę rolę Oscarem) w „Porcie lotniczym” (1970). Jacqueline mimo powodzenia tych filmów czuła się uwięziona w wizerunku pięknej ozdoby ekranu i bardzo zależało jej na zmianie tego stanu rzeczy. Udało jej się dzięki roli Julie w „Nocy amerykańskiej” (1973) Francois Truffauta. I choć to Valentina Cortese dostała nominację do Oscara, Jacqueline Bisset zaczęła być postrzegana jako poważna, godna uznania aktorka.

W 1974 roku Jacqueline Bisset wystąpiła w „Morderstwie w Orient Ekspresie” (1974) Sidneya Lumeta w doborowej obsadzie. W filmie Głębia (1977) sfotografowano ją w prowokacyjnym, mokrym podkoszulku, co bardzo ją rozzłościło, ale po ukazaniu się obrazu, choć czuła się oszukana, niewiele mogła poradzić.

Przez lata udało jej się ugruntować swoją pozycję aktorki filmowej i telewizyjnej. W 1995 roku wystąpiła w „Ceremonii”, otrzymując nominację do Cezara, a 4 lata później zagrała w „Joannie D’Arc” (1999), dostając nominację do Emmy. W 1998 Jacqueline zagrała w jednym z moich najbardziej ulubionych filmów, „Niebezpiecznej piękności”, występując jako matka kurtyzany Veroniki Franco.

Z racji swojego wieku Jacqueline Bisset grywa teraz jako aktorka charakterystyczna. Zagrała m.in. matkę Domino Harvey (Keira Kinghtley) w filmie telewizyjnym „Domino” (2005).

Bisset nigdy nie wyszła za mąż, nie ma też dzieci. Jest matką chrzestną laureatki Oscara, obecnie najlepiej opłacanej aktorki na świecie, Angeliny Jolie.

(Visited 42 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>