Karolina Łachmacka

Isabel Jewell

Isabel Jewell
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, niewątpliwie powszechnie znana przede wszystkim z epizodycznej roli Emmy Slattery w „Przeminęło z wiatrem” (1939).

Urodziła się 19.07.1907 roku. Isabel na początku lat 30. odniosła spory sukces na Broadwayu, dzięki rolom w przedstawieniach „Up Pops The Devil”, a także „Blessed Event”. Dzięki temu została zauważona w Hollywood i tak zaczęła się jej kariera filmowa. Isabel była drobną osobą (mierzyła zaledwie 150 cm wzrostu), jednak jej twarz predestynowała ją do ról dziewczyn gangstera, jak w „Wielkim graczu” (1934) Van Dyke’a, czy „Fortancerkach” (1937) Curtiza. Niestety, zawsze były to niewielkie role. Jej najbardziej znacząca rola to prostytutka Gloria w „Zagubionym horyzoncie” (1937).

W 1939 zagrała niewielką rólkę Emmy Slattery w „Przeminęło z wiatrem”, od której tyfusem zaraziła się matka głównej bohaterki, Ellen O’Hara. W 1940 zagrała Jennie w kolorowym filmie MGM, „Północno-zachodnie przejście”. Rok później dostała kolejną niewielką rolę, tym razem wHigh Sierra” (1941) u Warnerów. Z niewielkich role przeistaczały się w epizodyczne, często jej nazwisko nie pojawiało się nawet w czołówce, a czasami nawet wycinano jej sceny (jak w „Ludziach w bieli” z 1934). Niemniej przez 40 lat nigdy nie rozwiniętej kariery zagrała w ponad 100 filmach. Występowała też w słuchowiskach radiowych.

Isabel nigdy nie wyszła za mąż. W latach 30. przez długi czas znana była z częstego „balangowania” w towarzystwie syna osławionej Heddy Hopper, Williama. Osoba towarzysza jej eskapad zapewniała, że nie zostanie obsmarowana przez jakiekolwiek kolumny plotkarskie.

Isabel Jewell zmarła 5 kwietnia 1972 roku w Hollywood.

(Visited 35 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>