Karolina Łachmacka

Ingrid Thulin

Ingrid Thulin
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Szwedzka aktorka, obok Harriet Andersson, Bibi Andersson czy Liv Ullman, jedna z najsławniejszych „aktorek Bergmana. W dzieciństwie uczyła się baletu. Urodziła się 27.01.1926 roku. U progu dorosłości wstąpiła do Królewskiej Akademii Sztuk Dramatycznych w Sztokholmie. Świat usłyszał o niej dzięki współpracy z Ingmarem Bergmanem.

Ingrid Thulin znana jest z charakterystycznych ról zimnych blondynek. W swoim czasie wróżono jej karierę na miarę Grety Garbo czy Ingrid Bergman, jednak los nie był łaskawy. Po rolach w „Tam gdzie rosną poziomki” (1957) czy „U progu życia” (1958), za który otrzymała nagrodę aktorską, trafiła do Hollywood. Tam zagrała m.in. w filmie o II wojnie światowej, Czterech jeźdźców Apokalipsy” (1962) u boku Glenna Forda, ale szybko wróciła do Europy.

Thulin mieszkała w Rzymie, niemniej wróciła do Szwecji, by leczyć się na raka. Walkę tę niestety przegrała. Aktorka zmarła na 20 dni przed swoimi 78. urodzinami 7 stycznia 2004 roku.

(Visited 39 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>