Karolina Łachmacka

Ilka Chase

Ilka Chase
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka i powieściopisarka. Urodziła się 8 kwietnia 1900 roku w Nowym Jorku jako córka redaktor naczelnej pisma „Vogue”, Edny Woolman Chase, i jej pierwszego męża, Francisa Dane’a Chase’a.

Edukowano ją w szkołach klasztornych, a także w szkołach z internatem w Stanach Zjednoczonych, Anglii czy Francji. Była jedynym dzieckiem swojej sławnej matki.

W towarzystwie po raz pierwszy pokazała się w 1923 roku, a już rok później debiutowała na Broadwayu w „The Red Falcon”. Grała w wielu sztukach, między innymi w inscenizacji własnej powieści pt. „In Bed We Cry”. Była członkinią oryginalnej broadwayowskiej obsady sztuki „Kobiety”, rok później przeniesionej przez MGM na ekrany z gwiazdami wytwórni w rolach głównych. Występowała też na Broadwayu w „Boso w parku” Neila Simona.

W 1957 roku zagrała w produkcji telewizyjnej „Kopciuszek”, wcielając się w złą macochę tytułowej bohaterki, granej przez Julie Andrews. Jej ostatni film to „Wielki nóź” z 1955 roku.

Ilka trzykrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Jej pierwszym mężem przez rok był aktor Louis Calhern. Drugie małżeństwo, z Williamem B. Murrayem, producentem radiowym, przetrwało 11 lat. Przez ponad 30 lat, aż do swojej śmierci w 1978 roku, Ilka była żoną Dr Normana Sagera Browna. Nie miała dzieci. Zmarła w Mexico City.

Ilka Chase jest autorką kilkunastu książek, w tym swojej własnej autobiografii, wydanej w dwóch częściach, w roku 1942 i 1948.

(Visited 17 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>