Karolina Łachmacka

Ida Lupino

Ida Lupino
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Jeśli by stworzyć ranking najbardziej niedocenionych aktorek w historii całej kinematografii, Ida Lupino zapewne zajęłaby w nim jedno z czołowych miejsc. Urodzona w artystycznej rodzinie była córką wybitnego angielskiego komika Stanleya Lupino. Urodziła się 4.02.1914 roku. Na scenie znalazła się już jako nastolatka, ale do filmu trafiła na życzenie matki. Poszła na casting i jako platynowa blondynka zdobyła rolę w „Her first affaire”. Ida szybko zdobyla sławę za oceanem i równie prędko się tam znalazła. Jednak dziewczynie z charakterem nie było łatwo- producenci chcieli zrobić z Idy kolejną słodką dziewczynę, która grałaby role, jakimi rozsławiła się zdobywczyni pierwszego żeńskiego aktorskiego Oscara Janet Gaynor. Ida Lupino zdecydowanie odmówiła.

Jej upór i zdecydowanie ukierunkowane działania artystyczne stały się chyba główną przyczyną, dla której Ida nigdy nie cieszyła się legendarną popularnością pokroju Bette Davis czy Katharine Hepburn. Dopiero rola w „The Light That Failed” pozwoliła 25-letniej aktorce zwrócić na siebie uwagę jako aktorki naprawdę utalentowanej. Z Paramountu Ida trafiła do Warner Bros., gdzie zagrała w „Nocnej wyprawie”, partnerując playboyowi George’owi Raftowi, Humphreyowi Bogartowi i Ann Sheridan. Rewelacyjnie zagrała tracącą zmysły femme fatale, ale sam film był raczej kiepski. W 1941 udało jej się zdobyć rolę w wielce cenionym dramacie kryminalnym High Sierra, znów z Bogartem u boku. Ida Lupino wpisała się do historii kina fenomenalną rolą dynamicznej, oddanej kobiety o niezwykłej sile charakteru. Jednak wspaniała rola w świetnym filmie nie zapewniła Idzie kolejnych gwiazdorskich ról.

Warnerowie pragnęli uczynić z Idy specjalistkę od drugoplanowych ról delikatnych , eterycznych dziewcząt, które mogłyby stanowić tło dla postaci granych np. przez Bette Davis. Ida odmówiła. I mimo że bezkompromisowość przypłaciła brakiem ról, rozwijała się jako artystka. Niebawem zajęła się reżyserią, pisała scenariusze. Choć lata 40. i 50. nie były najbardziej pomyślnymi dla kobiet w tym zawodzie, zdołała realizować swoje plany. Ida Lupino była trzykrotnie zamężna. Trzecie małżeństwo z aktorem Howardem Duffem trwało 17 lat, a jego owocem jest urodzona w 1952 roku córka Bridget Duff, która wystąpiła wraz z rodzicami w jednym z ich filmów jako 2-letni szkrab, ale kariery filmowej nie rozwijała. Ida zmarła na wylew, walczyła z rakiem okrężnicy.

(Visited 39 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>