Karolina Łachmacka

Hope Lange

Hope Lange
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Przyszła na świat w rodzinie o teatralnych tradycjach. Jej ojciec, Arthur Lange pracował swego czasu dla Florenza Ziegfelda oraz Henry Cohena. Jej matka, Minnette Buddencke, była aktorką zanim została właścicielką restauracji. Po śmierci ojca pracowała w restauracji matki, a także często wyprowadzała psa byłej pierwszej damie, Eleonorze Roosevelt. Kiedy jej zdjęcie pojawiło się w gazecie, zaproponowano jej pracę modelki w Nowym Jorku.

Na Broadwayu debiutowała już w 1943 roku sztuką „The Patriots”. Na ekranie pojawiła się po raz pierwszy w „Przystanku autobusowym” (1956) obok Marilyn Monroe. Ponoć MM obawiała się, że młodsza koleżanka „ukradnie” jej film, dlatego sugerowała producentom, by Hope przemalowała swoje blond włosy na ciemny kolor. Na planie poznała też Dona Murraya, którego poślubiła 14 kwietnia 1956 roku. Mieli dwoje dzieci, jednak rozwiedli się w 1961 roku. W 1957 Hope zagrała drugoplanową rolę obok Lany Turner w bardzo odważnym jak na owe czasy filmie „Peyton Place”. Jej postać, Selena Cross, morduje swojego ojczyma, który ją zgwałcił.

Rola ta zapewniła jej nominacje do Oscara i Złotego Globu, obie dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Hope odniosła też duży sukces pracując w telewizji. Kolejne jej filmy to „Młode lwy” (1958) czy „Wszystko co najlepsze” (1959). W 1961 roku Hope rozwiodła się z Murray’em i miała romans z Glennem Fordem, dzięki któremu zagrała w „Arystokracji podziemi” (1961) Franka Capry. Capra chciał obsadzić w tej roli Shirley Jones, ale niechętnie zgodził się po prośbach Forda. Hope zniknęła z ekranu po poślubieniu drugiego męża, reżysera Alana J. Pakuli. Małżeństwo jednak dobiegło oficjalnie końca w 1971 roku. Kolejnym partnerem aktorki był Frank Sinatra. Przez dwa lata grała w telewizyjnej wersji „Ducha i Pani Muir”, za rolę którą otrzymała dwie nagrody Emmy i nominację do Złotego Globu. Zebrała dobre recenzje za rolę żony Charlesa Bronsona w „Życzeniu śmierci”.

Trzecim mężem aktorki był Charles Hollerith Jr. Hope zmarła na niedokrwienne zapalenie jelita grubego 19 grudnia 2003 roku w wieku 72 lat.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>