Karolina Łachmacka

Hope Emerson

Hope Emerson
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka charakterystyczna, z pewnością jedna z najwyższych i ogólnie „największych”, jeśli nie najwyższa, aktorka złotej ery Hollywood. Miała aż 188 cm wzrostu!

Urodziła się w Hawarden w Iowa i po ukończeniu szkoły średniej w Des Moines wyruszyła do Nowego Jorku, gdzie pracowała w wodewilu. Na Broadwayu debiutowała w 1930 roku rolą w „Lysistrata”. Dwa lata później zadebiutowała na ekranie rolą w „Smiling Faces”, ale szybko wróciła do teatru i pracy w radiu – w Hollywood miejsce znajdowały przede wszystkim ślicznotki, a do tych Hope Emerson się nie zaliczała i doskonale o tym wiedziała.

W latach 40. jej głos stał się bardzo rozpoznawalny. Hope udzieliła go popularnej krówce Elsie z reklam mleka Borden w radio. W 1946 powróciła do Hollywood i zaczęła występować w filmach w rolach charakterystycznych. Pamiętną komiczną rolę zagrała w „Żebrze Adama” (1949) ze Spencerem Tracy, Katharine Hepburn i Judy Holliday, gdzie zeznawała przed sądem jako świadek. W 1950 zagrała terroryzującą Eleanor Parker strażniczkę w więzieniu, Evelyn Harper, w Uwięzionej” (1950) i otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Rok później wróciła do nieco łagodniejszego repertuaru rolą w „Westward the Women” (1951) z Robertem Taylorem, westernie z wątkami miłosnymi i komediowymi.

W komedii Emunda Gouldinga „Uprzejmie informujemy, że nie są państwo małżeństwem” (1952) zagrała z Marilyn Monroe, Jane Darwell, Eve Arden, Ginger Rogers i Mitzi Gaynor. Potem głównie występowała w telewizji. Jej ostatni serial to „Peter Gunn” (1958-1959). Hope Emerson zmarła 25 kwietnia 1960 roku w Hollywood na niewydolność wątroby.

(Visited 59 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>