Karolina Łachmacka

Helene Costello

Helene Costello
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, gwiazda kina niemego. Młodsza i mniej sławna siostra Dolores Costello. Córka pary aktorskiej Maurice’a i Mae Costello. Swego czasu szwagierka Johna Barrymore i ciotka Johna Drew Barrymore, ojca współczesnej gwiazdy Hollywood, Drew Barrymore.

Urodziła się jako Helen Costello 21 czerwca 1906 roku w Nowym Jorku. W filmie debiutowała mając zaledwie lekko ponad 2 lata, rolą dziecka w adaptacji „Nędzników” u boku swego ojca. Przez całą dekadę z powodzeniem występowała jako aktorka dziecięca. Szczyt jej popularności przypada na lata 20., choć Helene nigdy nie była w stanie nawet zagrozić pozycji swojej siostry Dolores.

Chociaż Helene była w show biznesie od lat, wybrano ją w 1927 roku jedną z WAMPAS Baby Stars, konkursie dla debiutujących i przyszłościowych gwiazd. Na ekranie partnerowała Myrnie Loy, Louise Fazendzie, Marie Prevost, Tomowi Mixowi, a nawet Rin Tin Tinowi. Zdarzało jej się występować u boku Dolores, m.in. w kolorowym „The Show of Shows” (1929).

Wraz z nadejściem kina dźwiękowego aktorka zrezygnowała z kariery, która nie szła w najlepszym kierunku. W latach 30. pozostała w sferze zainteresowania mediów, kiedy wybuchł skandal, gdy Maurice Costello pozwał słynne córki, żądając środków na swoje utrzymanie.

Helene czterokrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Jej drugim mężem był aktor i reżyser Lowell Sherman. Jej ostatni film to „Czarny łabędź” (1942) Henry Kinga z Tyrone’em Powerem w roli głównej. Helene zmarła 26 stycznia 1957 roku w wieku 50 lat, pozostawiając swoje jedyne dziecko, córkę, której losy nie są dziś dokładnie znane. Zmarła na zapalenie płuc połączone z gruźlicą.

(Visited 29 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>