Karolina Łachmacka

Helen Twelvetrees

Helen Twelvetrees
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka sceniczna i ekranowa, jedna z największych gwiazd początkowej fazy ery kina dźwiękowego.

Urodziła się na Brooklynie w Nowym Jorku 25.12.1908 roku. Była absolwentką prestiżowej nowojorskiej American Academy of Dramatic Arts. Tam poznała swojego pierwszego męża, aktora Clarka Twelvetrees, którego nazwiskiem podpisywała się już jako zawodowa aktorka. Wraz z rzeszą innych aktorów i aktorek scenicznych pojawiła się w Hollywood, kiedy kino nieme odchodziło w zapomnienie. Gwiazdy nie dźwiękowych filmów musiały odejść do lamusa, jeśli nie miały interesujących głosów, a przede wszystkim – doskonałej dykcji.

Helen Twelvetrees debiutowała w „The Ghost Talks” (1929), wyprodukowanym przez studio Foxa. Niestety, po 3 kolejnych filmach Fox zdecydował się nie przedłużać jej kontraktu. Helen podpisała kontrakt z Pathé, grając we łzawych romansach, podobnie jak Ann Harding, czy Constance Bennett. Pathé zostało wchłonięte przez RKO i wówczas Helen, jak i Bennett i Harding zostały aktorkami RKO. Kiedy w RKO pojawiła się Katharine Hepburn, aktorka opuściła studio i zaczęła niezależną pracę dla różnych wytwórni.

W 1930 Helen zagrała Frankie w filmie „Jej mężczyzna” i od tej pory została zaszufladkowana w rolach kobiet walczących o swojego ukochanego. W 1933 zagrała w „Bedtime Story” z Maurice’em Chevalier, rok później w „Now I’ll Tell” ze Spencerem Tracy. Pojawiała się też w MGM, ale jej kreacje zdobywały mieszane recenzje.

W 1931 roku Helen rozwiodła się z pierwszym mężem. Poślubiła Franka Woody’ego, z którym miała syna Jacka. Ich rozwód miał miejsce w 1936 roku i był gorąco komentowany, bo byli małżonkowie nie szczędzili sobie przykrych słów publicznie. Trzecim, ostatnim mężem aktorki został Conrad Payne, żołnierz. Helen porzuciła Hollywood i grała w teatrze, często letnim (na początku lat 50. wcieliła się w Blanche Dubois w „Tramwaju zwanym pożądaniem”). Powoli pogarszał się jednak jej stan psychiczny. Helen Twelvetrees popełniła samobójstwo 13 lutego 1958 roku. Miała zaledwie 49 lat.

(Visited 30 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>