Karolina Łachmacka

Helen Chandler

Helen Chandler
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska gwiazda filmowa i teatralna. Urodzona 1 lutego 1906 roku, Helen debiutowała na Broadwayu w wieku zaledwie 11 lat. Aktorka występowała w pełnych rozmachu produkcjach szekspirowskich, jak „Ryszard III” z Lionelem Barrymore, czy „Makbet” z Johnem Barrymore. Zagrała Hedvig w „Dzikiej kaczce” Ibsena. W 1925 roku zagrała w uwspółcześnionej wersji „Hamleta” rolę Ofelii. Kiedy debiutowała na ekranie, miała już na koncie ponad 20 broadwayowskich produkcji.

W filmie debiutowała w 1927 roku w filmie niemym „The Music Master”. W 1930 roku została członkiem prestiżowej obsady „Outward Bound” z Leslie Howardem i Douglasem Fairbanksem, Jr. na czele. Rola w tym filmie przyniosła Helen wspaniałe recenzje. W 1931 obsadzono ją w roli Miny w „Drakuli”. Helen nie chciała grać w tym filmie, chciała zagrać tytułową rolę w „Alicji w krainie czarów”, ale rola powędrowała do Charlotte Henry. Tego samego roku wystąpiła w „Ostatnim locie”. Jednocześnie występowała w radiu i teatrach w Nowym Jorku, Los Angeles i Londynie. Na scenie zagrała m.in. w „Dumie i uprzedzeniu” (1935).

Jej wielce obiecującą karierę przerwał nałóg. Helen popadła w alkoholizm. Mimo wielokrotnej hospitalizacji aktorka nie odzyskała równowagi w życiu prywatnym. W 1950 zasnęła w swoim mieszkaniu z niezgaszonym papierosem i ucierpiała w pożarze. Przeżyła, ale miała poważne obrażenia – poparzenia zniszczyły jej urodę. Coraz bardziej zatracała się też w nałogu alkoholowym. Zmarła 30 kwietnia 1965 roku na skutek zatrzymania akcji serca podczas operacji usuwania wrzodów żołądka. Zgodnie z jej ostatnią wolą jej ciało skremowano, a prochy spoczywają w Chapel of the Pines w Los Angeles.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>