Karolina Łachmacka

Hedy Lamarr

Hedy Lamarr
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Austriacka aktorka z hollywoodzką karierą, pochodzenia żydowskiego. Bardziej niż jako utalentowana aktorka znana z wielkiej urody.

Urodziła się 9 listopada 1913 roku w Wiedniu jako Hedwig Kiesler. Kiedy była żoną swojego pierwszego męża, z zawodu producenta broni, poznała tajniki jego profesji. Opuściwszy starszego o 13 lat małżonka, udała się do Londynu, gdzie poznała Louis B. Mayera. Ten z miejsca zaproponował jej kontrakt. Zmienił jej nazwisko na Lamarr, co było ukłonem w stronę wielkiej piękności, aktorki kina niemego, Barbary LaMarr, która w 1926 roku przedawkowała narkotyki.

W momencie rozpoczęcia swojej przygody z Hollywood, Lamarr nie była kompletną amatorką. Paradoksalnie to nie w Hollywood powstał film, z którego jest znana najbardziej. Takowy powstał w 1932 roku. Czeski film „Ekstaza”, bo o nim mowa, opowiadał historię młodej, spragnionej fizycznej miłości żony starszego, nieatrakcyjnego męża. Film zawiera sławne sceny, w których naga Hedy biegnie po lesie, kąpie się w małym jeziorze, a na jej twarzy widać ślady rozkoszy. W rzeczywistości emocje na twarzy Hedy, choć prawdziwe, powodowane są bólem, gdyż reżyser, chcąc je uzyskać, kłuł aktorkę szpilką. Film uchodzi za klasyka w gatunku erotyki. Jej pierwszy mąż, nie chcąc, by inni oglądali jego żonę nago, a do tego jej ‚nieprzyzwoite’ emocje na twarzy, wykupił tyle kopii filmu, ile się dało. Celu nie osiągnął.

W Hollywood Hedy grała piękne uwodzicielki, otaczane tajemniczą aurą. Partnerowała Charlesowi Boyer w amerykańskiej wersji filmu „Pepe le Moko”, grając Gaby. W 1941 wystąpiła wraz z dwoma innymi gwiazdami MGMLaną Turner i Judy Garland w filmie „Kulisy wielkiej rewii”.

Największym sukcesem Hedy była rola Dalili w epickim, widowiskowym filmie Cecile’a B. DeMille’a „Samson i Dalila” z 1949 roku.

W 1953 roku Hedy została obywatelką Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Siedmiokrotnie zamężna i siedmiokrotnie rozwiedziona, Hedy Lamarr ma 3 dzieci. Zmarła 19 stycznia 2000 roku w Orlando na Florydzie.

(Visited 69 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>