Karolina Łachmacka

Hazel Court

Hazel Court
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Brytyjska aktorka, znana przede wszystkim z horrorów z lat 50., jak i początku lat 60. ubiegłego wieku. Urodziła się 10 lutego 1926 roku w Sutton Coldfield, Brimingham, Anglia. W wieku 14 lat uczyła się w Brimingham Reportary Theatre, potem w Alexander Theatre także w Brimingham. 16-letnia Hazel poznała Sir Anthony Asquitha, dzięki któremu dostała rólkę w „Champagne Charlie” (1944). Rola w filmie „Carnival” (1946) przyniosła zaledwie 20-letniej aktorce nagrodę brytyjskich krytyków. Jej pierwszy film fantasy to „Ghost Ship” z 1952 roku.

Ambicją Hazel były role komediowe, dlatego pod koniec lat 50. grała w serialu komediowym „Dick and The Duchess”. Mimo to horrory wciąż były filmami, z których była najbardziej znana. Stała się ich kultową bohaterką po roli w „Przekleństwie Frakensteina”. Podróżowała między Hollywood a Anglią. Wystąpiła w serialu Alfreda Hitchcocka. W latach 60. aktorka na stałe przeprowadziła się do USA. Występowała w horrorach opartych o dzieła Edgara Allana Poe, jak „Przedwczesny pogrzeb” (1962), „Kruk” (1963), czy „Maska Czerwonego Moru” (1964). W dwóch ostatnich filmach zagrała z Vincentem Price’em.

Przez 14 lat aktorka była żoną Dermota Walsha, z którym miała córkę Sally Walsh (zagrała z nią w „Przekleństwie Frankensteina”). W 1964 roku poślubiła amerykańskiego aktora Dona Taylora, z którym ma syna i z którym była aż do jego śmierci w 1998 roku. W tym samym roku przeszła na emeryturę, by poświęcić się życiu rodzinnemu, choć pojawiała się w telewizji. Wróciła na krótko, by zagrać w trzeciej części „Omena”.

Poza aktorstwem, Hazel parała się też malarstwem i rzeźbą, którą studiowała we Włoszech. W 2008 roku ma ukazać się jej autobiografia pt. „Hazel Court Horror Queen”.

15 kwietnia 2008 roku Hazel Court zmarła na atak serca w swoim domu w Lake Tahoe. Miała 82 lata.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>