Karolina Łachmacka

Hayley Mills

Hayley Mills
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Brytyjska aktorka. Urodziła się 18.04.1946 roku. Córka pary – aktora Sir Johna Millsa i dramatopisarki Mary Hayley Bell, młodsza siostra aktorki Juliet Mills. Jedno z imion otrzymała na cześć swojej matki chrzestnej, dwukrotnej laureatki Oscara Vivien Leigh.

Odkrył ją J. Lee Thompson, który początkowo poszukiwał chłopca do roli w „Tiger Bay”. Jej rolę w filmie zobaczyła żona Walta Disneya, Lillian, która zasugerowała, by zagrała tytułową rolę w filmie „Pollyanna” (1960). Jej rola zapewniła jej Oscara specjalnego dla aktorki dziecięcej. W filmie „Rodzice miejcie się na baczności” (1961) zagrała podwójną rolę bliźniaczek, które sprawiają, że ich rodzice schodzą się po rozwodzie. Przez sześć lat trwania kontraktu z Disneyem Hayley stała się największą gwiazdą dziecięcą. Wychowywana w rodzinie o artystycznej pasji, wśród wielkich aktorów i twórców (wspomniana wyżej Vivien Leigh czy Noel Coward), odebrała staranną edukację.

Inne filmy Hayley, bardziej „dorosłe”, choć grała w nich jako dziecko, to m.in. „Whistle Down The Wind” (1961) z Alanem Batesem na podstawie książki jej matki Mary Hayley Bell, a także „The Truth About Spring” (1962), gdzie zagrała córkę swojego prawdziwego ojca Johna Millsa, oraz „Chalk Garden” (1964) u boku Edith Evans.

Co ciekawe, początkowo to Hayley Mills, a nie Sue Lyon, miała zagrać tytułową postać Lolity w filmie Stanleya Kubricka, ale Disney stwierdził, że prowokacyjna rola zaszkodzi tylko niewinnemu wizerunkowi Hayley.

Młoda aktorka chciała odciąć się od swojego wizerunku słodkiej, grzecznej i rezolutnej dziewczynki i już w 1966 roku zagrała w brytyjskiej komedii „The Family Way”, opowiadającej historię młodych małżonków na drodze do skonsumowania ich związku. Film jednak stał się nie tylko porażką w ogólnym tego słowa znaczeniu, ale zszokował publiczność, ukazując kawałek nagiego ciała aktorki.

W 2000 roku debiutowała na Off-Broadwayu, w sztuce Noela Cowarda „Suite in Two Keys”.

Hayley na planie „The Family Way” poznała 53-letniego Roya Boultinga, starszego od niej o 33 lata, którego poślubiła. Mają syna Crispiana Millsa, wokalisty i lidera zespołu Kula Shaker. Ma też drugiego syna, Jasona, ze związku z brytyjskim aktorem Leigh Lawsonem.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>