Karolina Łachmacka

Hattie McDaniel

Hattie McDaniel
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Czarna piastunka w jasnym turbanie na głowie, o krępej budowie i poczciwej twarzy, krzycząca: „To nie wypada!”. Któż by nie zgadł o kogo chodzi? Jeśli są tacy, to prawdziwy wstyd, a specjalnie dla nich do wiadomości: chodzi tutaj o Mammy z „Przeminęło z wiatrem”, którą po mistrzowsku zagrała wielka aktorka – Hattie McDaniel. Urodzona 10 czerwca 1895 roku w Wichita w stanie Kansas, zaczynała śpiewając w zespole już na początku lat 10. XX wieku.

Zadebiutowała w 1932 roku, mając 37 lat, rolą w „The Golden West”. Zawsze grywała podobne postaci-piastunki, gospodynie. W „Alice Adams” z 1935 pojawiła się u boku Katharine Hepburn. W 1939 roku na ekranach kin pojawił się film wszech czasów- „Przeminęło z wiatrem”, w którym Hattie otrzymała rolę Mammy. Jej niesamowita kreacja przeszła do historii kina, a sama Hattie jako pierwszy czarnoskóry aktor otrzymała Oscara. Nie jest to zbyt chlubne dla historii, aby o tym wspominać, ale z uwagi na jej kolor skóry, Hattie na ceremonii posadzono w jakimś szarym koncie, a na uroczystą premierę w Atlancie wcale jej nie zaproszono.

David O. Selznick, producent filmu, chciał zorganizować specjalny pokaz na żywo sceny, w której Mammy wiąże Scarlett sznurówkę od gorsetu przed barbakoą u Wilkesów, z uwagi na to, że także Vivien Leigh otrzymała nagrodę Akademii za swoją świetną rolę, jednak Hattie wiedziała, że jeśli przyjedzie na pokaz, będzie potraktowana bardzo źle ze względu na swój kolor skóry (wiązało się to z tym, że musiałaby mieszkać w końskich warunkach w podrzędnym hotelu) i odmówiła. Jednak Oscar niewiele zmienił w życiu Hattie, głównie ze względu na kolor skóry. W latach 40. pojawiała się w radiowych show, co więcej miała swój program „Belulah” w TV. Nie żyła długo. Zmarła 26 października 1952 roku na raka piersi mając 57 lat.

(Visited 39 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>