Karolina Łachmacka

Harriet Andersson

Harriet Andersson
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Jedna z „aktorek Ingmara Bergmana„, Harriet Andersson wyróżnia się urodą wśród swoich rodaczek ciemnymi włosami i brązowymi oczami.

Harriet Andersson urodziła się w stolicy Szwecji 14 stycznia 1932 roku. Ingmara Bergmana poznała na początku lat 50. w teatrze w Malmö, kiedy pracowała jako operator windy. Zaczęli ze sobą romansować i reżyser pomógł jej rozpocząć karierę.

Tytułowa rola w „Wakacjach z Moniką” została napisana przez mistrza specjalnie dla Harriet. Film zawiera jedną z pierwszych scen rozbieranych w kinie powojennym. Inspiracją dla jej powstania była rozbierana scena w „Ekstazie” z udziałem Hedy Lamarr, nakręcona 20 lat wcześniej. Muzykę do filmu napisał Les Baxter.

Mimo że jej romans z Bergmanem szybko dobiegł końca, ich dalsza współpraca nie uległa przerwaniu. Zagrała w jego „Uśmiechu nocy”, „Jak w zwierciadle”, „Szeptach i krzykach” czy „Fanny i Aleksander”.

Aktorka grała też w hollywoodzkich filmach, m.in. „Śmiertelnej sprawie” Sidneya Lumeta, ale szybko wróciła do Szwecji. W 2003 roku można było obejrzeć ją w „Dogville”.

Harriet jest żoną fińskiego reżysera Jörna Donnera. Mają córkę Petrę.

(Visited 47 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>