Karolina Łachmacka

Greta Nissen

Greta Nissen
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Norweska aktorka, której nadzieja na hollywoodzką karierę rozwiała się, zanim przybrała jakikolwiek precyzyjny kształt.

Była córką wojskowego. Urodziła się jako Grethe Ruzt-Nissen 30.01.1906 rouk. Uczyła się baletu i debiutowała tańcząc na scenie Copenhagen’s Royal Theater. Debiutowała w 1923 roku w filmie z serii przygód Pata i Patachona. Tuż po przybyciu do Hollywood wystąpiła w rewii, gdzie zauważył ją sam Jesse L. Lasky z Paramountu, który podpisał z nią kontrakt. W USA debiutowała filmem „In Name Of Love” (1925). Zagrała u Raoula Walsha w kilku dramatach przygodowych. W komedii „Blondynka czy brunetka” (1927) partnerowała Adolphe’owi Menjou. W 1926 powierzono jej rolę księżniczki Flavii w romansie „Złodziej miłości” (film ten pierwotnie miał być przeznaczony dla Grety Garbo).

Ogromną szansą dla Grety miała być główna rola w „Aniołach piekieł” (1930) Howarda Hughesa. Film miał ogromną promocję ekstrawaganckiego producenta i choć głównie skupiał się na pokazie lotniczych możliwości samolotów, grająca w tym obrazie aktorka mogła liczyć na dużą popularność i promocję. Greta zagrała w niemej wersji filmu, ale Hughes zdecydował o powstaniu filmu w dźwięku i norweski akcent Grety spowodował, że obsadzono Amerykankę Jean Harlow, dla której był to pierwszy ważny film w karierze.

Porażka z „Aniołami piekieł” (1930) odbiła się niekorzystnie na jej dalszej karierze. Greta Nissen została zdegradowana do filmów klasy B, grała też poza Hollywood, w Wielkiej Brytanii. Greta przeszła na emeryturę w drugiej połowie lat 30. Rozwiodła się z aktorem Weldonem Hayburnem i poślubiła niezwiązanego z show biznesem Stuarta D. Eckerta, z którym była aż do swojej śmierci. Zamieszkali w kalifornijskim Montecito, Greta urodziła syna. Zmarła 17 maja 1988 roku na chorobę Parkinsona.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>