Karolina Łachmacka

Grace Moore

Grace Moore
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska sopranistka, gwiazda światowej sceny operowej, a także nominowana do Oscara aktorka. Nazywana często „słowikiem z Tennessee” z racji na stan, z którego pochodziła. Jej filmy przyczyniły się do popularyzacji opery wśród kinowej publiczności.

Mary Willie Grace Moore urodziła się 5 grudnia 1898 roku w Slabtown w stanie Tennessee jako córka Richarda Lawsona Moore’a i Jane Moore. Kiedy była dzieckiem, rodzina przeniosła się do Jellico w Tennessee. Po skończeniu tamtejszej szkoły średniej przez pewien czas uczęszczała do Ward-Belmont College w Nashville, by potem przenieść się do Waszyngtonu, a następnie do Nowego Jorku, gdzie kontynuowała edukację muzyczną.

Grace debiutowała na Broadwayu rolą w musicalu „Hitchy-Koo” Jerome Kerna w 1920 roku. W 1922 i 1923 grała w drugiej i trzeciej edycji rewii Irvinga Berlina „Music Box”. W 1923 edycji zaśpiewała z Johenm Steelem piosenkę Berlina „What I’ll Do”. Również na Broadwayu zagrała w operetce z 1932 roku, „The DuBarry” Karla Millöckera, jednak jej sukces był krótkotrwały.

Po nauce we Francji Grace debiutowała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku 7 lutego 1928 roku w operze „Cyganeria” Giacomo Pucciniego rolą Mimi. Występowała tam przez kilkanaście sezonów, podobnie zresztą z powodzeniem grała w operach na najbardziej prestiżowych scenach Paryża czy Londynu. W latach 30. i 40. podróżowała z koncertami w Stanach i Europie. W czasie II wojny światowej wraz z innymi postaciami show biznesu zabawiała żołnierzy aliantów.

Na ekranie Grace Moore debiutowała w 1930 roku jako Jenny Lind w „A Lady’s Morals” w reżyserii Sidneya Franklina (film dla MGM wyprodukował Irving Thalberg). Również w MGM zagrała w „The New Moon” (1931) z innym śpiewakiem operowym, Lawrence’em Tibbettem. Po kilkuletniej przerwie powróciła do Hollywood w „Nocy miłości” (1934), wyprodukowanej przez Columbię. Za rolę dziewczyny z małego miasta, która pragnie kariery piosenkarki operowej, otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki. Ostatni film Moore to „Louise” (1938).

15 lipca 1931 roku w Cannes poślubiła hiszpańskiego aktora filmowego Valentín Parerę. Ich małżeństwo trwało do tragicznej śmierci Grace 26 stycznia 1947 roku w katastrofie lotniczej pod Kopenhagą. Jest pochowana w Chattanooga w Tennessee. W 1953 roku powstał biograficzny film o Grace pt. „So This Is Love”. Główną rolę zagrała Kathryn Grayson.

(Visited 36 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>