Karolina Łachmacka

Glynis Johns

Glynis Johns
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Brytyjska aktorka filmowa, telewizyjna i sceniczna. Ponadto tancerka, pianistka i śpiewaczka (znana przede wszystkim z wykonania piosenki „Send in the Clowns” z musicalu „A Little Night Music”). Laureatka prestiżowej nagrody teatralnej Tony dla najlepszej aktorki musicalowej (1973) za rolę Desiree Armfeldt w broadwayowskim hicie „A Little Night Music”, zainspirowanym filmem Ingmara Bergmana „Uśmiech nocy” (1955). Ponadto jest laureatką nominacji do Oscara i Złotego Globu.

Urodziła się 5.10.1923 roku w Pretorii w Republice Południowej Afryki jako córka pianistki Alys Maude Steele-Payne i walijskiego aktora Mervyna Johnsa (1899-1992). Jej rodzice byli Walijczykami, a Glynis urodziła się w Pretorii podczas tournee jej rodziców. Debiutowała na ekranie w wieku 15 lat rolą Marjorie Osborne w filmie „Murder in the Family” (1938) u boku Jessici Tandy. W ciągu kolejnych lat pojawiała się w drugoplanowych rolach w znanych brytyjskich filmach, jak „Premier” (1940) z Johnem Gielgudem, Fay Compton, czy Dianą Wynyard, czy dramatach w reżyserii Alexandra Kordy, jak „Perfect Strangers” (1945) z Ann Todd i „Mąż idealny” (1947) z Paulette Goddard. W brytyjskim dramacie wojennym „Frieda” (1947) zagrała ważniejszą rolą obok Flory Robson oraz Davida Farrara. Wcześnie też doceniła siłę popularności telewizji. Główne role otrzymywała już regularnie od przełomu lat 40. i 50. Zagrała w „Magicznej skrzynce” (1951) z plejadą europejskich gwiazd, komedii „Spotkanie z Wenus” (1951) z Davidem Nivenem, czy „Nie ma autostrad w chmurach” (1951) Henry Kostera z Jamesem Stewartem i Marlene Dietrich. W dramacie „Inne miejsce” (1959) z Laną Turner i Seanem Connery zagrała drugoplanową rolę.

Rola pani Firth w „Przybyszach o zmierzchu” (1960) Freda Zinnemanna zapewniła jej jedyną w karierze nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej (w filmie wystąpił również jej ojciec). Za rolę w „Raporcie Chapmana” (1962) otrzymała nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki w dramacie. Najbardziej pamiętną rolę na ekranie stworzyła w filmie „Mary Poppins” (1964). Za rolę pani Winifred Banks otrzymała Złoty Laur dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Na scenie triumfowała w wyżej wymienionym „A Little Night Music” (1973), a także w „Cause célèbre” Terrence’a Rattigana.

Glynis jest czterokrotną rozwódką. Twierdzi, że każdego ze swych kochanków poślubiła. Pierwszym mężem aktorki był swego czasu aktor, a także menedżer i partner aktora Dirka Bogarde’a, Anthony Forwood. Był on ojcem jedynego dziecka aktorki, syna Garetha (1945-2007).

(Visited 19 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>