Karolina Łachmacka

Gloria Stuart

Gloria Stuart
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska gwiazda filmowa, która swoją niezwykłą obecnością uświetniała kino hollywoodzkie lat 30. Urodziła się 4.07.1910 roku. Powróciła w wielkim stylu po kilku dekadach rolą leciwej już Rose Dawson Calvert w zdobywcy 11 Oscarów, „Titanicu” (1997) Jamesa Camerona. Za swoją kreację otrzymała jedyną w karierze nominację do Oscara, dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Gloria Frances Stewart urodziła się w dniu wielkiego święta Stanów Zjednoczonych, 4 lipca 1910 roku w Santa Monica. Pisownię swego nazwiska postanowiła zmienić na „Stuart”, gdyż uznała, że w takiej formie będzie lepiej prezentowało się na afiszu.

Aktorstwem parała się amatorsko, m.in. w przedstawieniach szkolnych. 21-letnia Gloria została odkryta w Pasadena Playhouse i w 1932 roku podpisała kontrakt z Universal Studios. Tego samego roku wybrano ją jedną z WAMPAS Baby Stars. Piękna blondynka o krótkich włosach i niebieskich oczach stała się ulubienicą reżysera Jamesa Whale’a, który obsadził ją w wielu swych pamiętnych filmach, jak „Dziwny dom” (1932), „Niewidzialnym człowieku” (1933) z Claude’em Rainsem w roli tytułowej, czy „Pocałunek przed lustrem” (1933).

Aktorka uznała, że w Universalu jej przyszłość nie rysuje się w najlepszym świetle i przeszła do nowopowstałego studia 20th Century Fox. Do końca lat 30. wystąpiła w ponad 40 rolach głównych, ale nie była gwiazdą. Wśród grających z nią aktorów znalazły się takie legendy, jak Lionel Barrymore, Raymond Massey, Shirley Temple, Kay Francis, Paul Lukas.

W 1930 roku Gloria wyszła za mąż po raz pierwszy, ale rozwiodła się już 4 lata później. Jej drugim mężem został scenarzysta Arthur Sheekman („Końskie pióra”, 1932; „Długi tydzień w Parkman”, 1958; „Ada”, 1961). Sheekman był twórcą wielu scenariuszy filmów braci Marx, a prywatnie – najlepszy przyjaciel Groucho. W 1935 Gloria urodziła swoje jedyne dziecko, córkę Sylvię Sheekman Thompson. Późniejszymi czasy Sylvia została żoną Gene’a Thompsona. Mieli czworo dzieci, a ojcem chrzestnym ich córki Dinah Sapii został właśnie Groucho. W 1939 roku Gloria i Arthur wybrali się w podróż dookoła świata, a kiedy wróciła, występowała m.in. w sławnym „Garden of Allah”, zagrała też w kilku filmach, ale jej kariera zdawała się całkowicie zatrzymać. Zajmowała się stworzonym przez siebie sklepem z meblami własnego projektu. W 1954, mieszkając na włoskiej wyspie Rapallo, zajęła się malarstwem olejnym. Miała swoje wystawy własnych prac, które zdobyły bardzo pochlebne recenzje.

W latach 70. pojawiała się w telewizji, a w 1982 roku zagrała niewielką rolę pani Horn w „Moim najlepszym roku”, tańcząc z Peterem O’Toole. W latach 80. zajęła się artystycznym drukiem, a jej prace ponownie znalazły się w najbardziej prestiżowych ośrodkach sztuki. Co ciekawe, Gloria była aktywna w swoim artystycznym zawodzie, z radością ciesząc się każdą chwilą życia seniorki.

W 1997 roku na ekrany kin wszedł „Titanic” z Glorią w roli ponad 100-letniej Rose, która wspomina historię swojej wielkiej miłości, przeżytej podczas tragicznego rejsu na osławionym transatlantyku. Gloria pozostaje najstarszą osobą nominowaną do Oscara w kategorii aktorskiej. Oprócz tego, aktorka otrzymała nominację do Złotego Globu, a także nagrody krytyki w Kansas oraz Saturna.

Aktorka przyjaźniła się od dekad z inną weteranką ekranu, dwukrotną laureatką Oscara, Olivią de Havilland.

Gloria Stuart zmarła 26 września 2010 roku w Los Angeles z powodu raka płuc.

(Visited 44 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>