Karolina Łachmacka

Gloria Grahame

Gloria Grahame
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Urodziła się w Los Angeles jako Gloria Hallward, 28.11.1923 roku, córka Jean McDougal, aktorki, która występowała pod pseudonimem Jean Grahame. Matka była mentorką Glorii w jej dzieciństwie i w latach dorosłej kariery. Gloria podpisała kontrakt z wytwórnią MGM po tym, jak L.B. Mayer wypatrzył ją Broadwayu.

Zadebiutowała rolą w „Blond Fever” (1944). Już w 1946 udało jej się zdobyć rolę Violet w filmie „To wspaniałe życie” Franka Capry. MGM nie potrafiło wykorzystać jej potencjału, więc kontrakt Glorii sprzedano RKO Pictures. Obsadzano ją często w klasycznych film noir, gdzie Gloria, jako tajemnicza, seksowna uwodzicielka, mieszała w głowach głównych bohaterów. W 1947 Gloria zagrała w „Krzyżowym ogniu”. Rola Ginny Tremaine zapewniła jej pierwszą nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W 1950 Gloria partnerowała Humphrey’owi Bogartowi w „Pustce”, ponownie zbierając świetne recenzje. W 1952 roku na ekrany kin wszedł film Vincente Minnelli’ego „Zły i piękny”, ukazujący brutalną prawdę o Hollywood, z twarzą Kirka Douglasa w roli głównej. Gloria zagrała w tym filmie niezbyt rezolutną, słodką, blondwłosą żonę obiecującego scenarzysty (Dick Powell), Rosemary. Rola ta przyniosła jej upragnionego Oscara.

Kolejną pamiętną rolę zagrała w „Bannionie” (1953), gdzie Lee Marvin oblewa twarz granej przez nią bohaterki gorącą kawą.

Po udziale w musicalu „Oklahoma!” jej kariera straciła na sile. Uważana za trudną we współpracy, nie otrzymywała już tylu propozycji, co niegdyś. Wróciła więc na deski teatru.

Gloria wychodziła za mąż czterokrotnie i tyleż samo się rozwodziła. Pierwszym mężem aktorki był Stanley Clements (rozwód po prawie 3 latach wspólnego pożycia). Drugim reżyser Nicholas Ray (Buntownik bez powodu, 1955), z którym miała syna. Trzeci mąż to Cy Howard, reżyser i scenarzysta. Ostatnie małżeństwo aktorki wywołało niemały skandal, gdyż czwarty oblubieniec Glorii, Anthony Ray, był synem jej drugiego męża, czyli swego czasu jej pasierbem. Mimo to to było najdłuższe małżeństwo Glorii, z którego na świat przyszło dwoje dzieci.

Gloria Grahame zmarła w wieku 57 lat na raka w połączeniu z zapaleniem otrzewnej.

(Visited 392 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>