Karolina Łachmacka

Gloria DeHaven

Gloria DeHaven
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, piękność lat 40., 50. i 60. Jej ojcem był aktor i reżyser Carter DeHaven, a matką aktorka Flora Parker DeHaven, oboje niegdyś artyści wodewilowi. Karierę Gloria rozpoczęła jako dziecko, występując w epizodycznej roli w „Dzisiejszych czasach” (1936) Charlesa Chaplina. Podpisała kontrakt z MGM. Obsadzono ją w dramacie „Keeping Company” (1940) z Virginią Weidler, Ann Rutherford i Virginią Grey. Także w 1940 obsadzono ją w „Susan i Bóg” jako Enid u boku Joan Crawford, Fredrica Marcha, Ruth Hussey i Ritą Hayworth. W 1941 wystąpiła w epizodycznej roli w ostatnim filmie Grety Garbo, „Dwulicowa kobieta”. W musicalu „Dwie dziewczyny i żeglarz” zagrała z June Allyson, Vanem Johnsonem, Jimmy’m Durante, Avą Gardner. W 1945 Metro obsadziło ją w komedii kryminalnej o Nicku i Norze Charlesach (William Powell i Myrna Loy), „The Thin Man Goes Home”, jako Laurę. W „Summer Stock” (1950) wystąpiła z Gene’em Kelly i Judy Garland. W „Trzech krótkich słowach” (1950) Gloria zagrała własną matkę, Florę Parker DeHaven.

W 1944 roku Gloria poślubiła byłego męża Anne Shirley, aktora Johna Payne’a. W 1945 roku na świat przyszła ich córka, Kathleen. W 1947 roku urodziła syna, Thomasa. Rozwiedli się w 1950. Gloria porzuciła Hollywood i wyjechała do Nowego Jorku, gdzie na scenie grała w musicalach, jak „Niezatapialna Molly Brown”, „Oliver”, czy „Dźwięk muzyki”. Poślubiła Martina Kimmella w 1953, ale już rok później byli po rozwodzie. Jej trzecim i ostatnim mężem został Richard Fincher, a w 1958 urodziła syna Harry’ego, a w 1962 córkę Faith. Mimo to rozwiedli się rok później, by pobrać się ponownie w 1964 i rozwieść kolejny raz 4 lata później. Ostatni raz wystąpiła w filmie „Morska przygoda” (1997) z Jackiem Lemmonem i Walterem Mathau jako Vivian.

(Visited 18 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>