Karolina Łachmacka

Giulietta Masina

Giulietta Masina
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wspaniała włoska aktorka, prywatnie żona wielkiego włoskiego reżysera, Federico Felliniego. Córka skrzypka i szkolnej nauczycielki. Urodziła się 22.02.1921 roku. Miała troje starszego rodzeństwa: siostrę Eugenię oraz bliźnięta Maria i Marię. Początkowo interesowała się literaturą, więc takie studia rozpoczęła na rzymskim uniwersytecie. Szybko zmieniła kierunek na aktorstwo. Dołączyła do trupy teatralnej, potem zaś dołączyła do zespołu Ateneo Theatre Group.

W 1943 roku była już znana jako aktorka radiowa. Grała główną rolę kobiecą w opowieści o młodym małżeństwie, napisanej przez Federica Felliniego, którego żoną została w tym samym roku. Kilka miesięcy po zawarciu małżeństwa, Giulietta spadła ze schodów i poroniła dziecko, którego oczekiwała. Niemniej w marcu 1945 roku urodziła syna, Pierfederica. Niestety, chłopiec zmarł w miesiąc później, 24 kwietnia.

Na ekranie debiutowała epizodem u Roberta Rosseliniego w „Paisie” (1946). Ważniejszą rolę, Marcelli, zagrała w „Bez litości” (1948). W 1950 roku zagrała w „Światła variete” (1950) swojego męża. Stali się nierozłączną parą: Giulietta zagrała w wielu filmach Felliniego. Najważniejsze z nich to niezapomniana „La Strada” (1954), czy „Noce Cabirii” (1957), za rolę w których otrzymała nagrodę w Cannes, czy nominację do BAFTA.

Federico Fellini zmarł w 1993 roku, a Giulietta niecałe 5 miesięcy po nim. Spoczywają na cmentarzu w Rimini.

(Visited 88 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>