Karolina Łachmacka

Gina Lollobrigida

Gina Lollobrigida
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Jedna z córek producenta mebli. Urodziła się 4.07.1927 roku. Młodość spędziła w malowniczej wiosce we włoskich górach. Już wtedy zajmowała się modelingiem, od czasu do czasu biorąc udział w konkursach piękności. Pojawiała się też w filmach włoskich. W 1947 roku wzięła udział w wyborach Miss Włoch i zajęła trzecie miejsce. Wówczas zwyciężyła Lucia Bosé.

W 1949 roku wyszła za mąż za słoweńskiego lekarza, Mirko Skofica. Mieli razem syna, Mirko Skofica, jr. Rozwiedli się w 1971 roku. Jej włoskie filmy spotkały się z zainteresowaniem twórców hollywoodzkich. Zadebiutowała w USA w świetny sposób, grając u boku Jennifer Jones i Humphreya Bogarta w filmie Johna Hustona „Beat The Devil” (1953). Po zagraniu w filmie „Najpiękniejsza kobieta świata”, taki właśnie pseudonim przylgnął do pięknej Włoszki.

W „Trapezie” (1956) zagrała z Burtem Lancasterem. W tym samym roku wcieliła się w Esmeraldę w „Dzwonniku z Notre Dame”. W „Tak niewielu” (1959) spotkała się na planie z Frankiem Sinatrą, z którym wówczas ponoć miała romans. W 1961 roku na ekrany wszedł film „Kiedy nadejdzie wrzesień”, jeden z jej najpopularniejszych filmów, komedia romantyczna, gdzie partnerowała Rockowi Hudsonowi. Dzięki roli w tym filmie otrzymała Złoty Glob w kategorii „World Film Favorite”. Ponownie z Hudsonem grała w „Dziwnych towarzyszach łoża”. Gina i Alec Guinness zagrali w zabawnej komedii pomyłek „Hotel Paradiso”. Rola w „Dobranoc Signiora Campbell” przyniosła jej nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki w musicalu lub komedii.

Tempo kariery Giny znacznie zwolniło z początkiem lat 70. Aktorka powoli zbliżała się do pięćdziesiątki, a jak wiadomo dla aktorki nie jest to wiek korzystny. Gina nie rozpaczała jednak, bo rozwinęła inną swoją pasję: została fotoreporterką. Fotografowała m.in. Paula Newmana, Salvadora Dali oraz niemiecką drużynę piłkarską. Przeprowadziła też słynny wywiad z kubańskim dyktatorem Fidelem Castro. W 1973 roku ukazał się album fotografii jej autorstwa pt. „Italia Mia” („Moja Italia”). Zajęła się też rzeźbiarstwem. Na małe ekrany powróciła drugoplanową rolą w „Falcon Crest”, za którą nagrodzono ją kolejną nominacją do Złotego Globu.

W latach 90. kilkukrotnie wystąpiła w kilku niewielkich rolach. W 1999 roku wystartowała z list centrolewicowej włoskiej partii Demokraci do Parlamentu Europejskiego, ale nie uzyskała odpowiedniej liczby głosów, by otrzymać mandat poselski. Współpracowała także z koncernami mody i kosmetologicznymi.

Od 1997 roku nie występuje w filmach. W wywiadzie z 2000 roku stwierdziła, że aktorstwo było błędnym wyborem, a jej przeznaczeniem jest malarstwo i rzeźba. Ponadto powiedziała, że wciąż prowadzi bujne życie miłosne.

W październiku 2006 roku wzbudziła sensację oświadczając, że zamierza wyjść za mąż za swojego partnera, Javiera Rigau y Rafols, młodszego od niej o 24 lata. Gina i Javier są ze sobą od kiedy się poznali w 1984. Nagonka medialna sprawiła, że 6 grudnia 2006 ogłosili o cofnięciu tego zamiaru.

(Visited 39 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>