Karolina Łachmacka

Geraldine Page

Geraldine Page
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wspaniała, wszechstronna amerykańska aktorka. Urodzona 22.11.1924 roku. Laureatka Oscara i łącznie aż ośmiu nominacji do tej nagrody. Zdobywczyni Złotych Globów, Emmy oraz nominowana do teatralnego Oscara – Tony.

Uczęszczała do Goodman Theatre Dramatic School w Chicago. Aktorstwa uczyła się z samą Utą Hagen – legendarną aktorką, ale przede wszystkim nauczycielką aktorstwa (jej uczniami byli m.in. Al Pacino, Jason Robards, Liza Minnelli, Robert De Niro czy Jack Lemmon). Jako aktorka kształcona była wg tzw. ‚metody’ i blisko współpracowała z samym Lee Strasbergiem.

Świetne recenzje zebrała będąc już dość dojrzałą aktorką, rolą podstarzałej gwiazdy Alexandry Del Lago vel Księżniczki Kosmonopolis w „Słodkim ptaku młodości” Tennessee Williamsa. Sztuka otrzymała cztery nominacje do Tony, m.in. dla Geraldine. Rolę tę powtórzyła w ekranizacji w reżyserii Richarda Brooksa. Otrzymała za nią nominację do Oscara i Złoty Glob. W 1964 roku zagrała w inscenizacji sztuki Czechowa „Trzy siotry” – tu po raz kolejny spotkała się z Shirley Knight, która w ekranizacji „Słodkiego ptaka młodości” grała Heavenly i która także otrzymała nominację do Oscara za swoją rolę. Przez lata ukształtowała swoją pozycję wybitnej aktorki teatralnej. Kolejną nominację do Tony uzyskała tuż przed śmiercią. Typowano ją na faworytkę, jednak przegrała.

Geraldine była dwukrotnie zamężna. Pierwszym jej mężem był skrzypek Alexander Schneider (1954-1957). W 1963 roku poślubiła swojego kolegę z „Słodkiego ptaka młodości”Ripa Torna, przystojnego i zdolnego aktora, młodszego od niej o 7 lat. Mieli razem troje dzieci. Ich córka Angelica Torn, a także jeden z synów bliźniaków, Tony, są aktorami.

Pod koniec życia aktorka cierpiała na chorobę nerek. Zmarła w wieku 62 lat na atak serca. Grała wówczas w sztuce Noela Cowarda. Bliscy jej rodzina i przyjaciele oddali jej kilka dni później hołd. Aktorka tuż przed śmiercią otrzymała zasłużonego Oscara. Geraldine Page doceniono za kreację Carrie Watts w „Podróży do Bountiful” (1985).

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>