Karolina Łachmacka

Geneviève Bujold

Geneviève Bujold
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Kanadyjska aktorka, nominowana do Oscara zdobywczyni Złotego Globu za rolę we wspaniałym biograficznym filmie kostiumowym „Anna tysiąca dni” (1969).

Wywodzi się z francusko-kanadyjskiej rodziny. Urodziła się 1.07.1942 roku. Wychowała się w wierze rzymskokatolickiej. Rodzice posłali ją na cały 12-letni okres nauki do klasztoru. Dziewczynka jednak buntowała się przeciw rygorystycznej atmosferze i porzuciła szkołę na rzecz aktorstwa.

Aktorstwa uczyła się w Montreal’s Conservatory of Dramatic Art. W czasie tournee po Paryżu z grupą teatralną zauważył ją Alain Resnais, obsadzając ją w „Wojna się skończyła” (1966) u boku Yves Montand’a. Aktorka zdecydowała się zostać w stolicy Francji, pracując m.in. z Louisem Malle.

Skutecznie rozwijała swój kunszt poprzez pracę w kanadyjskiej i amerykańskiej telewizji. Za rolę Joanny D’Arc została nominowana do Emmy. Poślubiła kanadyjskiego reżysera Paula Almonda, zagrała w kilku jego filmach, a w 1968 roku urodziła mu syna Matthew. W tym samym roku została laureatką nagrody im. Suzanne Bianchetti dla najbardziej obiecującej aktorki. Nagrodzona Złotym Globem i nominacją do Oscara rola w „Annie tysiąca dni” (1969) dała jej szansę na karierę, ale Geneviève była niepokorna i nie słuchała agentów. Złamała warunki kontraktu i sprawa rozwiązała się dopiero w 1974 roku, kiedy zgodziła się zagrać w „Trzęsieniu ziemi”.

W „Trojańskich kobietach” (1971) partnerowała Katharine Hepburn i Vanessie Redgrave. Zagrała też u Briana De Palmy w „Obsesji” (1976). Popularność Geneviève odświeżył thriller „Śpiączka” (1978) z udziałem Michaela Douglasa. Aktorka miała zagrać w serialu „Star Trek”, ale z powodu sporu z producentami zastąpiła ją Kate Mulgrew.

Geneviève w 1980 roku urodziła drugiego syna. Stawia na artystyczny wyraz produkcji, w których bierze udział, dlatego wybiera przede wszystkim niezależne produkcje.

(Visited 53 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>