Karolina Łachmacka

Gena Rowlands

Gena Rowlands
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, laureatka trzech nagród Emmy i dwóch nominacji do Oscara. Rowlands była też żoną wybitnego amerykańskiego reżysera, Johna Cassavetesa. Urodziła się w Madison w stanie Wisconsin, ale wychowywała się w Cambrii, znajdującej się w tym samym stanie. Jej ojciec był bankier, a matka gospodynią domową, która z pasji malowała obrazy. Z racji propozycji zawodowych jej ojca, jak i jego awansów, rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania. Sama Gena przez trzy lata była studentką Uniwersytetu w Wisconsin, gdzie ze względu na swoją urodę, cieszyła się dużą popularnością. Uczelnię opuściła na rzecz Nowego Jorku, a konkretnie – Amerykańskiej Akademii Dramatycznej.

Na Broadwayu zatrudniono ją po raz pierwszy jako zastępstwo w roli głównej w „The Seven Year Itch” (oryginalna nazwa Słomianego wdowca). W 1956 roku zagrała w „Middle Of The Night” z samym Edwardem G. Robinsonem. Na ekranie debiutowała w 1958 roku w „The High Cost Of Loving”. Grała też dużo w telewizji, m.in. w serialu Roberta Montgomery’ego czy Alfreda Hitchcocka.

W 1954 roku Rowlands poślubiła Cassavetesa i stała się jego muzą, z którą często pracował. Dwa z tych filmów to „Gloria” (1980) oraz Kobieta pod presją” (1974). Oba te filmy zapewniły jej mnóstwo nagród, w tym nominacje do Oscara, nagrody aktorskie w San Sebastian czy Berlinie, oraz Złote Globy.

Ze swoim mężem ma czworo dzieci. Ich szczęśliwe małżeństwo przerwała przedwczesna śmierć Johna. Swój film „Wszystko o mojej matce” Pedro Almodovar zadedykował Bette Davis, Romy Schneider oraz właśnie Genie Rowlands.

(Visited 39 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>