Karolina Łachmacka

Gale Sondergaard

Gale Sondergaard
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa. Pierwsza laureatka nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Gale naprawdę nazywała się Edith Holm Sondergaard 15 lutego 1899 roku w Litchfield w Minnesocie. Jej rodzice byli Duńczykami. Zanim dołączyła do John Keller Shakespeare Company, ukończyła Minneapolis School of Dramatic Arts. Podróżowała po całej Ameryce Północnej z przedstawieniami takimi, jak “Hamlet”, „Juliusz Cezar”, „Kupiec wenecki”, oraz „Makbet”.

Po ślubie z reżyserem Herbertem J. Bibermanem wyjechała z nim do Hollywood, choć nie zamierzała rozpoczynać kariery filmowej, po prostu nie leżało to w gestii jej zainteresowań. Poznała jednak reżysera Mervyna Le Roya, który reżyserował historyczne widowisko „Anthony Adverse” (1936) z młodziutką Olivią de Havilland, a także tak prominentnymi postaciami hollywoodzkiego przemysłu filmowego, jak Fredric March, Edmund Gwenn, czy Claude Rains. Gale powierzył drugoplanową rolę Faith Paleologus. Aktorka za swoją debiutancką rolę otrzymała nominację do Oscara w kategorii, którą Akademia dopiero co utworzyła. Co więcej, pokonała dostojne towarzystwo i odebrała w 1937 roku statuetkę Oscara.

Przez kolejne lata Gale grała w filmach z najwyższej półki. W 1937 na ekrany weszła „Czarownica z Salem” (1937) Franka Lloyda z Claudette Colbert i Fredem MacMurrayem. Wraz z Paulem Muni i Donaldem Crispem znalazła się w obsadzie „Życia Emila Zoli” (1937). W 1937 zagrała w remake’u „Siódmego nieba” z Jamesem Stewartem i francuską aktorką Simone Simon. W 1939 po raz pierwszy zagrała z Bette Davis, w melodramacie „Juarez” w reżyserii Williama Dieterle. Także w 1939 wystąpiła w komedii „The Cat and the Canary” z Paulette Goddard oraz Bobem Hope’em. W „Znaku Zorro” (1940), przygodowym romansie, zagrała z Tyrone’em Powerem i Lindą Darnell.

Najsłynniejszą rolą Gale Sondergaard pozostaje bez wątpliwości kreacja egzotycznej żony kochanka Bette Davis, pani Hammond, która wymierza głównej bohaterce sprawiedliwość. Choć Gale zagrała w swojej karierze mnóstwo rewelacyjnych, głównie drugoplanowych ról, to właśnie jej obraz tajemniczej kobiety z „Listu” (1940) Williama Wylera pozostaje najbardziej kojarzoną kreacją aktorki.

W 1946 roku Gale zagrała Lady Thiang, zdobywając drugą nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugiego planu. Niebawem nieoficjalnie zakończyła karierę filmową, choć można było ją czasami podziwiać na ekranach telewizorów.

Na jej filmowe losy niewątpliwie wpływ miała niesławna komisja do tropienia działań antyamerykańskich, która wielu twórców filmowych niesłusznie podejrzewała o przynależność do partii komunistycznej. W 1950 roku mąż Gale został oskarżony o bycie komunistą i znalazł się na liście zniesławionej dziesiątki, która była skończona w Hollywood. Gale wiernie trwała przy boku Herberta. Wspólnie dokończyli film „Salt of the Earth” (1954), ale nie odniósł on sukcesu komercyjnego, jego walory artystyczne także doceniono dopiero po latach. Gale i Biberman sprzedali swój hollywoodzki dom i przeprowadzili się do Nowego Jorku, gdzie aktorka wróciła do ukochanego teatru.

Mąż Gale zmarł w 1971 roku. Ona odeszła 14 sierpnia 1985 roku w Woodland Hills w stanie Kalifornia, w wieku 86 lat. Przyczyną była zakrzepica.

(Visited 23 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>