Karolina Łachmacka

Gail Russell

Gail Russell
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka. Elizabeth L. Russell, córka Gladys i George’a, na świat przyszła w Chicago, 21.09.1924 roku, ale jej rodzice szybko zadecydowali o przeprowadzce do Los Angeles. W 1942 roku zainteresowali się nią szefowie wytwórni Paramount. Podpisali z nią kontrakt, choć była bardzo nieśmiałą dziewczyną. Wiązali z nią duże nadzieje i dlatego wysłali nastolatkę na lekcje aktorstwa.

W wieku 19 lat zadebiutowała w swoim pierwszym filmie, „Henry Aldrich Gets Glamour” (1943). W „The Uninvited” (1944) partnerowała Rayowi Millandowi, zagrała też w „Dżokejskiej miłości” (1945). Na planie tego pierwszego po raz pierwszy starała się utopić strach i niepewność przed występem, w alkoholu, co niestety w miarę upływu czasu weszło jej w nawyk. W 1947 roku partnerowała Alanowi Laddowi w „Calcutta”, zagrała też w dwóch filmach z Johnem Wayne’em, m.in. w „Anioł i złoczyńca” (1947). Gail i „Duke” zaprzyjaźnili się. Ich zażyłość postanowiła w sprawie rozwodowej wykorzystać żona Wayne’a. Oboje zaprzeczyli, aby łączyło ich coś więcej niż przyjaźń.

W 1954 roku Gail rozwiodła się z mężem. Jej delikatna, krucha osobowość borykała się z depresją i alkoholizmem. Po latach nieobecności na ekranie postanowiła wrócić. Pomocną dłoń wyciągnął do niej właśnie Wayne, obsadzając Gail w produkowanym przez siebie filmie „Siedmiu ludzi do zabicia” (1956) u boku Randolpha Scotta. Niestety, w 1961 roku zaledwie 36-letnia aktorka została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu w Brentwood. Stwierdzono zgon na skutek ataku serca, wywołanego nadmierną ilością alkoholu. Z autopsji wynikło też, że była zagłodzona, bo, jak się okazało, cierpiała na bulimię. Nie miała dzieci.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>