Karolina Łachmacka

Gail Patrick

Gail Patrick
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, gwiazda lat 30. Pomiędzy 1932 a 1948 rokiem pojawiła się na ekranie w aż 62 filmach. Zazwyczaj grała dystyngowane wiedźmy, rywalki głównych bohaterek, eleganckie, ale złe do szpiku kości. W biografii Joan Crawford przeczytałam, że jako początkująca aktorka Gail zwróciła się do niej z pytaniem, jak pozować do zdjęć. Joan stanęła przed obiektywem i, pozując, objaśniała najlepsze techniki młodej Gail. Nauka nie poszła w las, bo Gail zagrała wiele ciekawych ról i stworzyła własny styl wiedźmy, acz dystyngowanej. Jakby jej nawet nie lubiąc trzeba przyznać, że ma klasę.

Ja zapamiętam ją najlepiej z drugoplanowej roli siostry Carole Lombard w wyśmienitej komedii „Mój pan mąż” (1936). Ale Gail zagrała też m.in. z Irene Dunne w „Mojej najmilszej żonie” czy filmie „Love Crazy”, z Myrną Loy i ponownie z Williamem Powellem. Była też jedną z gwiazd w znakomitym dramacie „Obcym wstęp wzbroniony” (1937). W 1948 roku niespodziewanie pożegnała się z filmem. Miała owocną przygodę z projektowaniem ubrań. W 1957 roku na dziewięć lat wraz z trzecim mężem zajęła się produkcją serialu „Perry Mason”.

Gail Patrick zmarła w wieku 69 lat na białaczkę.

(Visited 32 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>