Karolina Łachmacka

Françoise Dorléac

Françoise Dorléac
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Rzadko notki zaczynam od pytań do Was, czytelników, ale teraz właśnie jest czas na pytania. Czy wyobrażaliście sobie sytuację, w której Catherine Deneuve byłaby młodszą siostrą wielkiej aktorki, która nie dorasta jej do pięt w dziedzinie talentu, jak i urody? Tak ponoć było – tak mówią ci, co pamiętają wielkooką, uśmiechniętą młodą kobietę, której los urwał się w jednej sekundzie.

Powiedzieć, że krótkie życie Françoise Dorléac (ur. 21.03.1942) to tragedia to chyba niedopowiedzenie. Miała wszystko – tak przynajmniej może się zdawać nam, osobom postronnym. Urodziła się w znanej rodzinie o artystycznych korzeniach. Była starszą siostrą Catherine Deneuve. Na scenie debiutowała jako 10-letnia dziewczynka. Na ekranie debiutowała w filmie krótkometrażowym. W latach 1959-1961 studiowała w prestiżowym Conservatoire d’Art Dramatique. Była też wziętą modelką (pracowała dla Christiana Diora). Piękna brunetka o niesamowitej figurze i urzekających, piwnych oczach zagrała w kilku filmach, aż otrzymała rolę Nicole w „Gładkiej skórze” (1964) Truffauta. W tym samym roku wystąpiła w „Człowieku z Rio”. Obie role przyniosły jej uznanie krytyki i widowni, bowiem aktorka w pierwszym zagrała niezwykle udaną postać dramatyczną, podczas gdy w drugim pokazała talent komediowy. Słynęła z wrodzonego smaku i otwartości, podczas gdy jej młodszą siostrę Catherine postrzegano raczej jako osobę zdystansowaną.

W 1966 Françoise zagrała w „Matni” Romana Polańskiego. Z siostrą i samym Gene’em Kelly wystąpiła w „Panienkach z Rocherfort” (1967). Zdążyli się nią też interesować producenci hollywoodzcy – wystąpiła w „Mózgu za bilion dolarów” (1967). Niestety, aktorka spiesząc się na samolot do Londynu, gdzie miała dokończyć pracę na planie tego ostatniego, miała wypadek samochodowy. Wrak auta zapalił się i spłonął, zanim Françoise zdążyła z niego wyjść. Identyfikacja zwłok nastąpiła tylko na podstawie poszlakowych osobistych przedmiotów tragicznie zmarłej aktorki.

(Visited 68 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>