Karolina Łachmacka

Frances Dee

Frances Dee
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, znana także z wielkiej urody. Urodziła się w Los Angeles, 26.11.1909 roku, gdzie jej ojciec, wojskowy z zawodu, stacjonował służbowo, ale wychowywała się w Chicago. To tam uczyła się aktorstwa, m.in. w Shakespeare Grammar School. W szkole średniej pełniła funkcję zastępcy gospodarza klasy, została też wybrana najpiękniejszą uczennicą. Dwa lata studiowała na Uniwersytecie Chicagowskim, potem wróciła do Kalifornii.

W 1929 roku wraz z matką i starszą siostra wybrała się do Los Angeles, gdzie odwiedziła rodzinę. Tam pracowała jako statystka. Niespodziewanie zaproponowano jej główną rolę kobiecą u boku importowanego gwiazdora z Francji, Maurice’a Chevaliera, w filmie „Playboy of Paris”.

Spodobała się publiczności i została obsadzona obok Sylvii Sidney i Phillipsa Holmesa w kontrowersyjnym filmie „An American Tragedy” (1931). Reżyserował Josef von Sternberg. W 1933 roku na planie „The Silver Cord” poznała aktora Joela McCrea, za którego wyszła za mąż i z którym tworzyła szczęśliwy związek małżeński aż do 1990 roku, do jego śmierci.

Frances była obsadzona dość często w typowych, podobnych do siebie rolach dobrych kobiet, nieco bezbarwnych na tle wielkich gwiazd, jak Katharine Hepburn („Małe kobietki”, 1933), Bette Davis („W niewoli uczuć”, 1934) czy Miriam Hopkins („Becky Sharp”, 1935).

Aktorka otarła się o rolę Melanie Wilkes w „Przeminęło z wiatrem” (1939), jednak Selznick wybrał Olivię de Havilland, która za swoją rolę otrzymała nominację do Oscara.

Frances nigdy nie osiągnęła statusu wielkiej gwiazdy ani znakomitej aktorki. Nie mniej wystąpiła w wielu filmach, gdzie warto zwrócić na nią uwagę.

(Visited 30 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>