Karolina Łachmacka

Faye Dunaway

Faye Dunaway
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Faye Dunaway urodziła się 14 stycznia 1941 roku. Jedna z najlepszych aktorek, jakie pojawiły się w latach 60. i 70. Faye Dunaway miała w sobie tyle uroku, by zwojować kinem i przejść do jego historii. Tuż po ukończeniu Boston University’s School of Fine and Applied Arts Dorothy Faye Dunaway zadebiutowała w „The Happening”, a tuż potem trafiła na plan do samego Otto Premingera, w filmie „Szybki zmierzch”. Ale rok 1967 był dla Faye owocny głównie z innego powodu. Już na początku kariery filmowej przeszła do historii kina jako odtwórczyni roli Bonnie Parker w „Bonnie i Clyde”.

Była tak rewelacyjna, że zdobyła nominację do Oscara. I pomyśleć, że gdyby Natalie Wood czy jej przyjaciółka Julie Christie nie odrzuciły roli Bonnie, dalsze losy Faye mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej. W ten sposób przypadły jej role w „Aferze Thomasa Crowna” czy „Układzie” Elii Kazana. Kolejny wielki triumf nadszedł wraz z 1974 rokiem, kiedy to Roman Polański obsadził aktorkę w „Chinatown”, hołdowi ku klasycznym film-noirs, co przyniosło jej drugą nominację do nagrody Akademii. W przypadku Faye przysłowie „do trzech razy sztuka” sprawdza się wyśmienicie. Tuż po „Chinatown” Faye zagrała w „Sieci” Sidneya Lumeta. Tym razem bezdyskusyjnie zgarnęła Oscara. Ale po zdobyciu statuetki zaczęto obsadzać ją w raczej kiepskich filmach. W 1981 zdecydowała się na trudną, biograficzną rolę Joan Crawford w opartej na jej biografii „Mommie Dearest” autorstwa adoptowanej córki niezapomnianej gwiazdy, Christiny.

Mimo że zagrała naprawdę świetnie, otrzymała Złotą Malinę. Szacunek odzyskała rolą w „Ćmie barowej”, niezwykle przekonywająco wcielając się w alkoholiczkę. Faye nie stroniła także od ról w telewizji. Na uwagę zasługuje jej rola w „Arizona Dream” Emira Kusturicy, gdzie zagrała u boku Johnny’ego Deppa. Sukcesem okazał się też film „Don Juan De Marco”, także z udziałem Deppa, gdzie partnerowała też Marlonowi Brando. W 1998 wystąpiła w telewizyjnym filmie „Gia” obok Angeliny Jolie. Rola ta przyniosła jej Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu lub filmie telewizyjnym. Faye nadal występuje w filmach.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>