Karolina Łachmacka

Fay Wray

Fay Wray
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Przyszła na świat na ranczu nieopodal Cardston w Kanadzie jako córka Elviny Marguerite Jones, wywodzącej się z Salt Lake City w Utah oraz Josepha Hebera Wraya, Anglika, w 1907 roku, 15 września.. Kiedy miała trzy lata, jej rodzina przeniosła się do Stanów. Choć Fay i jej rodzina przynależeli do społeczności Mormonów, aktorka nigdy nie została ochrzczona w obrządku tej wiary. Mimo to żyli zgodnie z jej zasadami.

Jakiś czas mieszkali w Albercie w stanie Arizona, a także w Salt Lake City. Potem przeprowadzili się do Los Angeles, gdzie Fay dostała pierwszą pracę dzięki Halowi Roachowi w krótkometrażówkach i zapomnianych dziś westernach.

Szansą Fay okazał się sukces, jakim niewątpliwie było wybranie jej w poczet trzynastu WAMPAS Baby Stars w 1926 roku, dzięki czemu podpisała kontrakt z Paramount Pictures.

Pierwszą główną rolę Fay zagrała u samego Ericha von Stroheima w „Marszu weselnym” (1928). Film jednak przekroczył limit budżetowy i stał się finansową klapą, sprawiając, że von Stroheim ostatecznie i na wieki znienawidził Hollywood.

W 1935 roku Fay zagrała rolę, która uczyniła ją nieśmiertelną. W horrorze „King Kong” wielka małpa zakochuje się właśnie w pięknej Fay, która w tej roli nosi blond perukę, ukrywając jej naturalny, ciemny kolor włosów.

W latach 40. pojawiała się na dużym ekranie sporadycznie. Postawiła na telewizję. Ostatni raz wystąpiła w roku 1980.

Fay Wray napisała autobiografię pt. „On the other hand” (tłum. „z drugiej strony”), wydaną w 1988 roku.

Fay była jednym z gości zaproszonych na jubileuszową, 70. galę rozdania Oscarów. Zapowiedział ją Billy Crystal, oddając jej przy tym zasłużoną cześć.

W 2005 roku powstał remake „King Konga” z Naomi Watts w roli Ann Darrow. Fay spotkała się ze swoją następczynią, miała nawet pojawić się w małej rólce w filmie Petera Jacksona, jednak zanim rozpoczęto pracę na planie, Fay zmarła we śnie 8 sierpnia 2004 roku, na 38 dni przed swoimi 97. urodzinami. Na wieść o jej śmierci światła na Empire State Building zgasły na 15 minut.

Trzykrotnie zamężna, z pierwszym mężem Wray rozwiodła się. Z drugim, scenarzystą Robertem Riskinem („Ich noce”, „Dziwna miłość Marthy Ivers”), miała dwoje dzieci, oraz jedno z poprzedniego małżeństwa, któremu Riskin dał swoje nazwisko. Po śmierci Riskina poślubiła Sandy Rotenberga, który zmarł w 1991 roku. W 1935 została obywatelką Stanów Zjednoczonych.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>