Karolina Łachmacka

Fay Compton

Fay Compton
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Brytyjska aktorka o niewielkim, aczkolwiek znaczącym wkładzie do rodzimej kinematografii.

Urodziła się 18 września 1894 roku. Wywodziła się z aktorskiej rodziny o wielkich artystycznych tradycjach. Jej rodzice, Edward Compton i Virginia Bateman, byli wybitnym brytyjskimi aktorami, tak jak i jej siostra, Viola Compton, oraz mnóstwo wujów i ciotek. Jej dziadek był teatralnym oświetleniowcem w XIX wieku. Jej brat, Compton Mackenzie, był powieściopisarzem.

Debiutowała na scenie między rokiem 1911 a 1913, pod kierownictwem swojego przyszłego męża, o 20 lat od siebie starszego producenta teatralnego, H. G. Pelissiera. Swoją pozycję w świecie teatralnym umocniła dzięki rolom w sztukach Johna Matthew Barrie’ego, autora „Piotrusia Pana”, m.in. tytułową w „Mary Rose” w 1920 roku. W 1926 wydała swoje wspomnienia, „Rosemary: Some remembrances”.

Fay pozostawała na bieżąco zarówno ze współczesnym, jak i klasycznym repertuarem. Miała zaszczyt zagrać Ofelię obok dwóch z najlepszych Hamletów w dziejach tej sztuki: Johna Gielguda i Johna Barrymore’a. W 1962 roku przyjęła propozycję zagrania w „Wujaszku Wanii” w produkcji Laurence’a Oliviera.

Da się zauważyć, że karierę filmową aktorka traktowała nieco po macoszemu. Mimo to między 1914 a 1970 rokiem zagrała w poad 40 filmach. Najważniejsze z nich to m.in. świetny obraz Carola Reeda „Niepotrzebni mogą odejść” (1947) z Jamesem Masonem, kontrowersyjna historia rannego terrorysty irlandzkiego, który pokazany jest jako człowiek, a nie beznamiętny morderca; czy też „Otello” (1952) Orsona Wellesa. Fay powtórzyła też swoją rolę w ekranizacji „Wujaszka Wanii” z 1963 roku.

Aktorka czterokrotnie wychodziła za mąż. Z pierwszego małżeństwa miała syna, Anthony’ego. Zmarła 12 grudnia 1978 roku w mieście, w którym się urodziła. Istnieje szkoła aktorska jej imienia, którą ukończyli m.in. Alec Guiness, Jan Sterling, czy Sally Gray.

(Visited 42 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>