Karolina Łachmacka

Fay Bainter

Fay Bainter
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka (ur. 7.12.1891). W zawodzie pracowała już w 1910 roku, jako aktorka podróżująca po różnych zakątkach świata. W filmie debiutowała dopiero w 1934 roku. W tym samym roku pojawiła się w broadwayowskiej wersji „Dodsworth”.

Fay Bainter szybko stała się popularną aktorką filmową. To ze względu na nią zmieniono zasady przyznawania nominacji i nagród Akademii Filmowej i Fay była pierwszą osobą nominowaną w tym samym roku w dwóch różnych kategoriach. Było to w 1939 roku, kiedy zwyciężyła w kategorii dla najlepszej aktorki drugiego planu za „Jezebel” (w kategorii pierwszoplanowej przegrała z partnerującą jej w „Jezebel” Bette Davis). Kolejną nominację otrzymała kilkanaście lat później, za rolę w „Niewiniątkach” (1961) w reżyserii Williama Wylera. Co ciekawe, Wyler był także reżyserem „Jezebel”, która przyniosła jej Oscara.

Fay była żoną Reginalda Venable, oficera wojskowego. Mieli jednego syna. Aktorka zmarła w wieku 75 lat na zapalenie płuc. Wraz z mężem spoczywa na Arlington National Cemetery.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>