Karolina Łachmacka

Faith Domergue

Faith Domergue
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, gwiazda amerykańskiego kina lat 40. i 50. Była irlandzkiego pochodzenia, urodziła się 16 czerwca 1924 roku. Jej rodzice zaadoptowali ją, kiedy miała 6 tygodni. To ich nazwisko nosi. Państwo Domergue nigdy nie wyjawili jej, że nie są jej biologicznymi rodzicami.

Wraz z rodzicami przeprowadziła się do Kalifornii i tam odkrył ją łowca talentów. Warnerowie podpisali z nią kontrakt gdy wciąż uczęszczała do szkoły średniej. Na przyjęciu poznał ją Howard Hughes, który zapragnął mieć piękną nastolatkę dla siebie, i wykupił jej kontrakt. Faith wdała się w romans z notorycznym kobieciarzem. Jak sama przyznała po latach, to Hughes wprowadził ją w tajniki „grzesznego” seksu; Faith była jego kochanką już w wieku 16 lat, choć zdawała sobie sprawę, że nie jedyną. Przez lata sypiała z producentem, dla którego pracowała w jego wytwórni, RKO. Faith zerwała z Hughesem po kłopotach z premierą filmu „Vendetta” (1950). Domergue od tej pory pracowała na zasadzie freelancingu, szukając dość wolnej pracy, nie wiążącej jej z daną wytwórnią na dłuższy okres. Pracowała w Anglii, Włoszech, a nawet Związku Radzieckim.

Czterokrotnie zamężna, ma dwoje dzieci. Zmarła na raka na ponad dwa miesiące przed 75. urodzinami. Napisała książkę opowiadającą o jej romansie z Hughesem. W sławnym filmie Martina Scorsese „Aviator” gra ją Kelli Garner.

(Visited 21 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>