Karolina Łachmacka

Evelyn Keyes

Evelyn Keyes
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Evelyn Keyes zapewne powszechnie pozostanie kojarzona przede wszystkim z rolą kapryśnej siostry Scarlett O’Hary, Suellen w melodramacie wszech czasów „Przeminęło z wiatrem” (1939).

Urodziła się 20 listopada 1916 roku w Port Arthur w Teksasie Evelyn Louise Keyes. Zaczynała jako tancerka rewiowa. W wieku 18 lat podpisała kontrakt z Cecilem B. DeMille’em. Póki otrzymała rolę Suellen, grała głównie w zapomnianych dziś filmach klasy B. Zagrała też małe role w „Korsarzu” (1938) i „Union Pacific” (1939) DeMille’a. W 1940 podpisała kontrakt z Columbią i zagrała w kolejnych filmach klasy B, tym razem ważniejsze role i w doborowym towarzystwie, jak z Borisem Karloffem w „Before I Hang”, czy też świetną rolę niewidomej dziewczyny u boku Petera Lorre w „The Face Behind the Mask”. Udało jej się zagrać w kilku pierwszoligowych filmach, jak „Awantura w zaświatach”, czy „Przygoda Martina Edena”. Pamiętna jest rola Evelyn jako żony głównego bohatera Słomianego wdowca” (1955), która przebywa na wakacjach. W 1956 roku przeszła na emeryturę.

Evelyn znana jest z barwnego życia prywatnego. Miała 4 mężów. Pierwszy uczynił ją wdową w wieku 23 lat. Drugim był reżyser Charles Vidor, małżeństwo zakończyło się rozwodem. Trzecim był także reżyser, John Huston. Ku jej zaskoczeniu, Huston wrócił z Meksyku, gdzie kręcił Skarb Sierra Madre” (1948), z osieroconym meksykańskim chłopcem. Evelyn nie była zachwycona. Jej czwartym mężem był Artie Shaw (wcześniej mąż Lany Turner i Avy Gardner). Rozwiodła się z nim po 28 latach.

Keyes wydała autobiografię w 1977 roku. Evelyn zmarła 4 lipca 2008 roku w swoim domu w Montecito niedaleko Santa Barbara. Od wielu lat cierpiała na chorobę Alzheimera, ale przyczyną jej śmierci był rak macicy. Z podaniem tej smutnej wiadomości zwlekano dość długo, czekając na akt zgonu.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>