Karolina Łachmacka

Evelyn Brent

Evelyn Brent
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, gwiazda amerykańskiego kina niemego, a także teatru. Urodziła się 20 października 1899 roku.

Naprawdę nazywała się Mary Elizabeth, a wołano na nią po prostu Betty. Kiedy miała 10, zmarła jej matka, zostawiając dorastającą Betty pod opieką ojca dziewczynki. Jako nastolatka przeniosła się do Nowego Jorku i tam Betty znalazła pracę modelki, a potem zaczęła „raczkować” w przemyśle filmowym jako aktorka, jak wiele modelek. Chciała zostać nauczycielką, więc uczyła się w tym kierunku. Ucząc się w Nowym Jorku, poszła do World Film Studio, by je obejrzeć. Dwa dni później pracowała tam jako statystka, za trzy dolary dziennie.

Debiutowała w studiu w New Jersey. Pierwszą poważną rolę zagrała w 1915 roku w „The Shooting of Dan McGrew”. Już jako Evelyn Brent występowała w czasie I wojny światowej. Po jej zakończeniu wyjechała do Londynu na wakacje. Tam zaproponowano jej udział w sztuce teatralnej. Propozycję tę Evelyn przyjęła. Została w Anglii na 4 lata, wracając do Hollywood w 1922 roku. W czasie pobytu na Wyspach Brytyjskich, Brent grała też w angielskich filmach.

W 1923 roku Evelyn została wybrana jedną z trzynastu WAMPAS Baby Stars. Do swojej wytwórni zaprosił ją sam Douglas Fairbanks, Sr., ale nie znalazł dla niej odpowiedniego scenariusza, by ukazać jej atuty. Dlatego Brent szybko przeniosła się do Associated Authors. Grała w wielu filmach niemych. Trzy z nich wyreżyserował wielki austriacki twórca, „ojciec” sukcesu Marleny Dietrich na skalę międzynarodową, Josef von Sternberg. „Synowie pustyni” (1928) to jej pierwszy film dźwiękowy; zagrali tam też Gary Cooper i William Powell, obaj wciąż przed swoimi największymi rolami. W latach 30. pracowała też w wodewilu i grała role drugoplanowe. W 1950 roku, po zrealizowaniu ponad 120 filmów, definitywnie pożegnała się z kinem. Przez pewien czas pracowała jako agentka innych aktorów.

Evelyn Brent była trzykrotnie zamężna. Jej ostatni mąż, Harry Fox, zmarł w 1959 roku. Sama Evelyn odeszła w wieku 75 lat na atak serca. Została skremowana.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>