Karolina Łachmacka

Eve Arden

Eve Arden
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, nominowana do Oscara. Laureatka Emmy. Zrobiła karierę jako aktorka drugoplanowa i charakterystyczna. Wysoka i szczupła, nie odpowiadała typowym standardom wielkich piękności. Najbardziej znana jest z telewizyjnej i radiowej wersji „Our Miss Brooks” oraz dyrektorka szkoły z musicali „Grease” i „Grease 2″.

Urodziła się 30 kwietnia 1908 roku w kalifornijskim Mill Valley jako Eunice Quedens, córka Lucille i Charlesa Petera Quedens. Jej rodzice rozwiedli się, kiedy była dzieckiem. W późnych latach powiedziała, że była bardzo niepewnym siebie dzieckiem, głównie dlatego, że jej matka była zawsze od niej ładniejsza. Pomogła dopiero terapia.

W wieku 16 lat porzuciła szkołę i dołączyła do wędrownej trupy teatralnej. W filmie debiutowała rolą antagonistki w „Song of Love”. Na Broadwayu debiutowała w Ziegfeld Follies roku 1934.

Kariera filmowa Eve zaczęła się tak naprawdę w 1937 roku, za sprawą filmów „Oh Doctor” i „Obcym wstęp wzbroniony”. Jej rola w tym drugim, dowcipnej, szybko mówiącej Eve, stała się pierwowzorem postaci, jakie potem odgrywała aktorka.

W 1945 roku Eve zagrała w „Mildred Pierce” i otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Eve zagrała sekretarkę Jimmy’ego Stewarta w „Anatomii morderstwa”.

W radiu w 1946 roku występowała w show Danny’ego Kaye’a. Choć niebawem zdjęto je z anteny, Eve dostała rolę nauczycielki Connie Brooks w „Our Miss Brooks”, z której do dziś jest bardzo znana. Grała ją przez 9 lat w radiu, a także w telewizji; powstał też film z Eve jako Connie Brooks.

W teatrze zyskiwała liczne nagrody, m.in. za role w „Hello, Dolly!” czy „Auntie Mame”. Wydała własną biografię pt. „Three Phases of Eve”. Eve, w przeciwieństwie do wielu innych gwiazd, w swojej biografii była dyskretna wobec występujących z nią aktorów i aktorek. Jej biografia nie jest niewyczerpalnym źródłem plotek.

Dwukrotnie zamężna. Z drugim mężem miała 4 dzieci, z czego trójka była adoptowana. Zmarła na raka jelit, miała też chorobę serca.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>